
ABW: akt oskarżenia wobec osób planujących atak na meczet
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 04.01.2021, 09:05
3 osoby zostały oskarżone o planowanie ataku na meczet. Wniesienie aktu oskarżenia jest efektem śledztwa ABW. Oskarżeni chcieli zapobiec “islamizacji Europy”. Podejrzani planowali również rozprzestrzenianie substancji trujących wobec określonych osób.
Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował w drugiej połowie grudnia akt oskarżenia przeciwko 3 osobom.
2 osoby odpowiedzą za przygotowania do dokonania eksplozji materiałów wybuchowych, które zagrażały życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu. Trzecia osoba odpowie za nielegalne posiadanie materiałów wybuchowych. Zabezpieczono 4 sztuki broni palnej, w tym samodziałowy pistolet maszynowy, amunicję oraz prekursory do produkcji narkotyków.
Jedna z osób miała stworzyć manifest, będący uzewnętrznieniem jego osobistych uprzedzeń, islamofobii i nawołujący do prześladowania przybyszów spoza granic Polski. Stanisław Żaryn - koordynator służb specjalnych zauważył, że spisanie tego manifestu przypomina działanie Andreasa Breivika i Brentona Tarranta (zamachowca z Christchurch).
Akt oskarżenia wobec dwóch podejrzanych obejmuje czyny określone m.in. w kodeksie karnym, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. Trzeci z oskarżonych usłyszał zarzut posiadania bez wymaganego zezwolenia prekursorów materiałów wybuchowych, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Sprawę będzie badać Sąd Okręgowy w Warszawie.
Źródło: ABW

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.