
USA: koniec wsparcia dla operacji ofensywnych w Jemenie
- Dodał: Alex Lechowicz
- Data publikacji: 04.02.2021, 20:20
Prezydent Joe Biden podjął decyzję o zakończeniu amerykańskiego wsparcia dla operacji ofensywnych w Jemenie. Wyznaczył on również nowego wysłannika, który będzie nadzorował misję dyplomatyczną mającą zakończyć w tym kraju wojnę. Nowa polityka nie obejmuje jednak ofensywnych operacji podejmowanych przez USA wobec oddziałów Al-Kaidy w regionie, znanej jako AQAP.
- Nie dotyczy to działań przeciwko AQAP, czyli działań, które podejmujemy w służbie ochrony ojczyzny i amerykańskich interesów w regionie oraz sojuszników i partnerów. Niniejsza decyzja dotyczy operacji ofensywnych, które wywołały wojnę domową w Jemenie, która doprowadziła do kryzysu humanitarnego - powiedział dziennikarzom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan na konferencji prasowej w Białym Domu.
Dziś wieczorem Joe Biden ma wygłosić w Departamencie Stanu oświadczenie, które będzie częścią większego przemówienia dotyczącego jego polityki zagranicznej. Stany Zjednoczone poinformowały Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie o swojej decyzji. Od marca 2015 r. Saudyjczycy i Zjednoczone Emiraty Arabskie przeprowadzają ataki w Jemenie na siły Huti. Huti są sojusznikami byłego prezydenta Jemenu, Alego Abdullaha Saleha i przejęli stolicę Jemenu w 2014 roku, eskalując napięcia i przyspieszając interwencję Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. USA oskarżają Hutich o otrzymywanie wsparcia od Iranu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych już wcześniej stwierdziła, że trwający konflikt zbrojny w Jemenie wywołał największy kryzys humanitarny na świecie. Według danych Departamentu Stanu USA dostarczyły Jemenowi ponad 630 mln USD pomocy humanitarnej w 2020 roku.