Piłka nożna: droga na mundial (8): Dania

• Dodał: Kacper Lewandowski
  • Data publikacji: 15.07.2022, 12:00

W ósmej odsłonie naszego cyklu przedstawimy Państwu drogę na mundial reprezentacji Danii. Nasi grupowi rywale w walce o Rosję 2018 tym razem bez problemu zagwarantowali sobie bezpośredni awans na imprezę.

Reprezentacja Danii wylosowała przystępną grupę, bez wyraźnego faworyta. W grze o pierwsze miejsce były reprezentacji Szkocji, Izraela, Austrii, Wysp Owczych i Mołdawii.

Podczas pierwszego zgrupowania Duńczycy zdecydowali się odkłamać tę tezę i w trzech meczach zgarnęli komplet punktów. Na początek w Tel Awiwie pokonali Izrael, jak się później okazało "tylko" 2:0, by trzy dni później rozgromić reprezentację Mołdawii 8:0 w meczu domowym. Na zamknięcie zgrupowania pozostało już tylko podbicie Ernst-Happel-Stadion 4:0 z Austriakami.

Zgrupowanie wrześniowe również przyniosło ze sobą komplet punktów. Najpierw szybkie 2:0 w 14. i 15. minucie ze Szkocją, następnie zaskakująco niskie 1:0 z Wyspami Owczymi, by odbić sobie już trzy dni później na Parken 5:0 z Izraelem.

Miesiąc później znów reprezentacja Danii dopisała sobie komplet punktów. Najpierw pewnie pokonała Mołdawię w Kiszyniowie 4:0, a następnie powtórzyli zwycięstwo z Austrią 1:0.

Listopad przyniósł czwarte zgrupowanie i pierwszego straconego gola. W meczu na Parken Duńczycy podjęli Wyspy owcze. Do 89. minuty na tablicy widniał pewny wynik - 2:0, wtem Farerzy strzelili bramkę kontaktową, by po chwili nasi dzisiejsi bohaterowie odzyskali dwubramkowe prowadzenie. W ostatnim meczu eliminacyjnym przyszła z kolei jedyna porażka. W meczu na Hampden Park Duńczycy musieli uznać wyższość Szkotów 2:0. Dla obu zespołów był to już jednak mecz zupełnie o nic, ponieważ sytuacja w tabeli była już wyklarowana. Grupę wygrała reprezentacja Danii, natomiast Szkoci byli już pewni gry w barażach.