
Grypa ptaków w Polsce: w ciągu 5 dni poinformowano o 6 ogniskach HPAI
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 17.11.2021, 06:42
W ciągu pięciu ostatnich dni, od 12 do 16 listopada, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o zarejestrowaniu kolejnych sześciu ognisk wysoce zjadliwiej grypy ptaków (HPAI) na terytorium Polski, wskutek czego uśmierconych zostało ponad 80 tys. zwierząt.
12 listopada poinformowano o ognisku stwierdzonym w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Dziegietnia, w województwie mazowieckim, w którym utrzymywano 26091 indyków rzeźnych. O kolejnym ognisku powiadomiono 14 listopada. Zarejestrowano je w miejscowości Golice Kolonia, w województwie mazowieckim, w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 25061 kurzych brojlerów.
Natomiast we wtorek (16.11) poinformowano o czterech ogniskach. Ognisko numer 2021/351 stwierdzono w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Gawłowice, w województwie łódzkim, w którym utrzymywano 2267 kaczek hodowlanych. Ognisko numer 2021/352 zarejestrowano w tej samej miejscowości na fermie, w której utrzymywano 5051 kaczek hodowlanych. Ognisko numer 2021/353 odnotowano w gospodarstwie komercyjnym w miejscowości Stary Karolew, w województwie wielkopolskim, w którym utrzymywano 11766 kaczek rzeźnych. Z kolei ognisko numer 2021/354 potwierdzono na fermie w miejscowości Chodybki, w województwie wielkopolskim, w której utrzymywano 9858 kaczek hodowlanych.
O poprzednich trzech ogniskach Główny Lekarz Weterynarii poinformował 10 listopada.
Ostatnie wydarzenia jednoznacznie wskazują, że grypa ptaków bardzo szybko rozprzestrzenia się po Europie. Według przedstawicieli Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) w sezonie jesienno-zimowym 2020/2021 w związku z chorobą uśmiercono ponad 22 mln ptaków. Natomiast obecna sytuacja epizootyczna coraz bardziej budzi obawy specjalistów z zakresu chorób zakaźnych zwierząt. Z informacji pozyskanych przez przedstawicieli KIPDiP wynika, że tegoroczna grypa ptaków będzie stanowić wysokie zagrożenie dla drobiu utrzymywanego w gospodarstwach komercyjnych. Według ekspertów z Azji przyczynia się do tego w głównej mierze migracja dzikiego ptactwa. Wzrost zakażeń zarejestrowano już między innymi: we Włoszech, w Belgii, Niemczech oraz Holandii. W tym sezonie stwierdzono już również pierwsze ognisko w Japonii.
Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk zaapelował do rolników o stosowanie środków ochrony indywidualnej w gospodarstwach, w których stwierdzono grypę ptaków.
- Wirus nie jest na razie niebezpieczny dla człowieka, ale biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy w sezonie grypy ptaków i grypy ludzi połączonej z pandemią COVID-19, zaleca się stosowanie środków ochrony indywidualnej, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli - podkreślił Krzysztof Niemczuk.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, Świat Rolnika

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.