Francuski wyścig - recenzja powieści ''Kopia doskonała'' Małgorzaty Rogali
- Data publikacji: 31.05.2018, 09:47
Małgorzata Rogala, mistrzyni kryminału psychologicznego, powraca w nowej odsłonie! W ostatnich latach autorka była znana przede wszystkim z cyklu o stołecznych policjantach, Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku. Tym razem pisarka zaserwowała czytelnikom ciekawą historię, ze spójną fabułą, interesującymi bohaterami i opisem pięknych widoków w tle. Kopia doskonała najnowsza książka autorki otwiera cykl, w którym główną protagonistką jest Celina Stefańska, kobieta doświadczona przez los, stawiająca pierwsze kroki w zawodzie detektywa. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona 23 maja.
Dominika Wojtowicz, utalentowana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, wyjeżdża do Francji, by podjąć się realizacji zlecenia. Zadaniem kobiety jest skopiowanie jednego ze znanych obrazów, wystawionego w prywatnej galerii w Lyonie. Tuż po wykonanej pracy okazuje się, że ktoś podmienił kopię dzieła na oryginał, a główną oskarżoną w tej sprawie jest Dominika. Jej portret pamięciowy widnieje na pierwszych stronach francuskich gazet, a zdezorientowana artystka jest zmuszona ukrywać się nie tylko przed policją, ale także przed Arturem, który przyczynił się do jej kłopotów. Dziewczyna postanawia poprosić o pomoc swoją babcię. Wysyła do niej tajemnicze zdjęcie z ukrytą wskazówką w tle. Józefina decyduje się skorzystać z usługi prywatnego detektywa. Celina Stefańska, która dopiero rozpoczyna swoją działalność, zostaje rzucona na głęboką wodę. Walcząca z fobiami kobieta musi przezwyciężyć swoje lęki, pokonać demony przeszłości, by odnaleźć ukrywającą się we Francji Dominikę. Śladami Celiny rusza tajemniczy mężczyzna. Coraz bliżej znajdują się również ci, którzy chcą uciszyć malarkę. Jak zakończy się ta tajemnicza sprawa?
Kopia doskonała to moje szóste spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali. Pięć pierwszych książek, wchodzących w skład kryminalnego cyklu, pochłonąłem z największą przyjemnością i muszę przyznać, że trochę obawiałem się, czy podobne wrażenia będę odczuwał w trakcie lektury nowej serii. Moje obawy okazały się nieuzasadnione. Kopia doskonała, pomimo że nie do końca wpisuje się w ramy powieści kryminalnej, jest pozycją wartościową, innowacyjną i ,,nieodkładalną''. Po przeczytaniu powieści odczuwałem pewien rodzaj niedosytu, niezwiązanego jednak z tym, że czegoś mi zabrakło w tej książce. Po prostu chciałem od razu poznać dalsze losy Celiny, pragnąłem trwać w tym magicznym klimacie.
Rogala w Kopii doskonałej stworzyła niezwykle interesujące portrety osobowościowe. Celina Stefańska to kobieta, której los nie oszczędził. Przed dwoma laty została uprowadzona i zamknięto ją w skrzyni przypominającej trumnę. Celina uwolniła się z tego koszmaru, ale szczęście nie trwało długo, ponieważ niezidentyfikowani sprawcy zamordowali jej rodziców. Od tamtej pory aspirująca pani detektyw panicznie boi się małych, zamkniętych przestrzeni. Podróż do Francji ma być dla niej rodzajem terapii, przezwyciężeniem słabości i próbą zapomnienia o traumatycznych zdarzeniach. Z kolei poszukiwana przez Celinę Dominika jest odważna, łatwo się nie poddaje i obok talentu jej atutem jest także spryt. Dziewczyna potrafi łączyć te dwie cechy i mimo stresującego położenia kieruje się zdroworozsądkowym myśleniem. Najbardziej komiczną i wzbudzającą pozytywne uczucia protagonistką jest bez wątpienia Karolina Szyszkowska. Autorka poczytnych kryminałów jest konsekwentna w wyciąganiu informacji od Celiny odnośnie jej francuskiego śledztwa. Czyżby Szyszka zamierzała napisać na podstawie tej wyprawy kolejny bestseller?
Ogromnym atutem powieści jest styl autorki. Rogala potrafi tworzyć w książkach odpowiedni klimat. W Kopii doskonałej mamy co prawda do czynienia z wieloma poważnymi sytuacjami, ale pisarka przeplata te trudne sprawy opisem niesamowitych krajobrazów, co powoduje, że czytelnik, a także bohaterowie mogą się na chwilę zapomnieć, całkowicie oddać się działającym na wyobraźnię urokliwym miejscom. Pisarka szczegółowo opisuje charakterystyczne zakątki danej miejscowości i zachwyt, jaki wkłada w usta swoich bohaterów po zetknięciu się z nimi sprawia, że czytelnik chciałby się przenieść w te magiczne miejsca. W Kopii doskonałej Francja została ukazana jako kraj z niesamowitymi widokami, bogatą architekturą i życzliwością, bijącą ze strony rodowitych mieszkańców. To zupełnie inny obraz od tego, który widzimy coraz częściej na ekranach telewizorów. Bardzo dobrze, że autorka skupiła się na pozytywnej stronie Francji! Po przeczytaniu powieści mam ochotę udać się do Lyonu, do Annecy, a także zwiedzić Jardins Secrets, Perouges i popatrzeć w spokoju na wodospady Cascades du Herrison.
Na plus zasługują również umieszczone na początku każdego rozdziału krótkie zdania, stanowiące zapowiedź tego, co czeka na odbiorcę na kolejnych stronach powieści.
Najnowsza książka Małgorzaty Rogali nie jest jednoznaczna pod względem gatunkowym. Oprócz elementów charakterystycznych dla kryminału możemy także odkryć w toku fabuły cechy powieści sensacyjnej, a także pewne wątki natury dramatycznej, a nawet komicznej. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie punkty w tej historii łączą się ze sobą, tworząc spójny, logiczny obraz.
Zupełnie zwaliło mnie z nóg zakończenie. Rogala swoim lekkim stylem uśpiła moją czujność i w finalnej części powieści udowodniła, że należy jej się miejsce wśród ekstraklasy polskich kryminalistów.
Zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią nowego cyklu prozatorskiego Małgorzaty Rogali. To kolejna fantastyczna pozycja, która powinna zadowolić miłośników literatury. Ja czuję się w pełni usatysfakcjonowany i czekam oczywiście na następne książki, które wyjdą spod pióra autorki.
,,Kopia doskonała''
Małgorzata Rogala
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera: 23 maja 2018 roku
Liczba stron: 345.