Czym jest WordPress?
TheDigitalArtist/Pixabay

Czym jest WordPress?

  • Dodał: Łukasz Bok
  • Data publikacji: 17.01.2020, 14:58

Czym jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią, czyli w skrócie CMS ( Content Management System ),  dzięki któremu jesteś w stanie zarządzać lub nawet stworzyć stronę internetową, nawet nie będąc developerem wordpress bez znajomości programowania oraz zdolności graficznych. Tego typu systemy  umożliwiają niskokosztowe wyklikanie strony WWW, tak by była ona  skuteczna i godnie reprezentowała Was w biznesie online. WordPress jest  jednym z najpopularniejszych typów CMS-ów.

Początek WordPressa

Początki WordPressa sięgają 2001 roku, kiedy Michel Valdrighi  korzystając z języków PHP i MySQL napisał skrypt blogowy o roboczej  nazwie B2/Cafelog. Został on udostępniony w sieci, a jedną z  zainteresowanych nim osób okazał się być Matt Mullenweg, który chciał  podzielić się zrobionymi przez siebie fotografiami poprzez własny serwer  obsługujący technologie wykorzystane w skrypcie Valdrighi’ego.

Pomimo, że twórca skryptu początkowo nie był zainteresowany jego  rozwijaniem, Mullenweg wraz z upływem miesięcy zdecydował się na  stworzenie platformy blogowej opartej właśnie na B2/Cafelog na własną  rękę. Pomógł mu w tym kolega Mike Little, a po pewnym czasie również  twórca skryptu, Michel Valdrighi, który zainteresował się rozwijaniem  narzędzia opartego o roboczą wersję prac jego autorstwa. Warto zauważyć,  że w tamtym czasie Matt Mullenweg miał zaledwie 19 lat i był studentem  University of Houston.

Po wielu miesiącach prac nad stworzeniem funkcjonalnej i prostej w  obsłudze platformy blogowej powstała najbardziej podstawowa wersja  systemu: WordPress 0.70. Jedną z postaci które zainteresowały się  narzędziem był Mike Tatum – osoba zatrudniona w firmie CNET, uważana za  bezbłędnie przewidującą technologiczne trendy na nadchodzące lata.  Spotkał się on z przedstawicielem raczkującego WordPressa w San  Francisco i zaproponował mu pracę. Dotychczasowi członkowie ekipy  równolegle z rozwijaniem swojego narzędzia pracowali także na swoich  stałych posadach, a jak sami wspominają rozwijanie systemu zajmowało im  jedynie ok. 20% ogólnego czasu pracy.

Rozwój WordPressa

Gdy powstawał WordPress twórcy najprawdopodobniej nie wyobrażali sobie, że ich projekt przyniesie korzyści setkom milionów internautów, tworząc niezliczone miejsca pracy dla developerów i edytorów na całym świecie oraz w tak znaczny sposób odmieni branżę stron internetowych.

Poniżej przedstawione zostały najważniejsze etapy w historii WordPressa:

Maj 2003

Ogłoszono wydanie pierwszej wersji WordPress. System oparty na B2/cafelog został znacznie ulepszony. Ulepszenia dotyczyły między innymi nowego interfejsu administratora oraz nowe szablony wygenerowane zgodnie z standardem XHTML 1.1.

Maj 2004 - Miles

Do WordPressa 1.2 została dodana całkiem nowa architektura, system wtyczek. Dzięki temu systemowi użytkownicy mogli zacząć dowolnie poszerzać funkcjonalność WordPressa pisząc własne wtyczki i udostępniając je społeczności.

W tym samym czasie wiodącym narzędziem blogerskim był Movable Type.
Ogłosili oni wtedy nowe warunki licencyjne, które nie były na rękę wielu użytkownikom co stworzyło potrzebę zmiany platformy.

Był to moment, w którym WordPress był ambitnym oraz co ważniejsze swobodnym projektem oferującym użytkownikom narzędzie, które mogło rywalizować z Movable Type.

W tym okresie właśnie WordPress zaczął zdobywać serca internautów co poskutkowało szybszym rozwojem i zwiększeniem zainteresowania platformą.

W tej wersji twórcy postanowili nazywać kolejne wydania na cześć muzyków jazzowych. Dodatkowo zastosowano oryginalny system plików i nową konwencję zastępującą stare technologie odziedziczone po B2/cafelog.
Pojawiła się możliwość dokładniejszej edycji i zarządzania wpisami, należały do niej między innymi dodawanie wielu kategorii do jednego wpisu, moderowanie komentarzy czy nawet tworzenie przyjaznych adresów URL.

Luty 2005 – Strayhorn

W wersji 1.5 można zobaczyć pierwsze wskazówki nowego stylu panelu  administracyjnego. Ale interfejs nie zawierał Ajaxu i sam panel działał  wolniej.  Deweloperzy dodali możliwość tworzenia statycznych strony  oprócz wpisów blogowych. Równie ważne jest wsparcie instalacji kilku  szablonów w ramach tego samego projektu.

Grudzień 2005 - Duke

Na tym etapie rozwoju pojawiły się wielkie zmiany w interfejsie użytkownika. Sekcja menu przeistoczyła się w niebieski pasek, która była użyta także w późniejszych wersjach.
Dodano także obsługę Ajaxa, co przyczyniło się do przyspieszenia panelu.
Powstały także sekcje z poszczególnymi typami ustawień na stronie wpisu.

Wersja ta zawierała także pełnoprawny edytor WYSIWIG oraz moduł Aksimet aby rozwiązać narastający w tym czasie problem spamu w komentarzach.
Dodano także wygodne narzędzie do przesyłu plików do CMS.

Grudzień 2005 - Ella

Niedługo po wersji "Duke" wyposzczone zostało kolejne wydanie WordPressa. W tej kompilacji pojawił się rozwinięty system zarządzania komentarzami oraz możliwość zatwierdzania lub odrzucania komentarzy prze administratora bez ponownego ładowania strony.

Wrzesień 2007 - Dexter

Sama aktualizacja nie wpłynęła znacząco na interfejs, jednak dodano  kilka interesujących rzeczy. Po pierwsze, poprawiono obsługę tagów,  które są ustawione we wpisach na blogu. Również w systemie pojawiły się  powiadomienia o dostępności aktualizacji wtyczek i wersji jądra.

Marzec 2008 - Brecker

W 2008 roku WordPress przeżył kolejną wielką zmianę interfejsu, tym razem został zmieniony cały interfejs w współpracy z jedną z wiodących firm konsultingowych - Happy Cog. Część tego interfejsu jest używana do dzisiaj.

W wersji tej pojawiła się też opcja aktualizowania wtyczek za pomocą jednego kliknięcia, udoskonalono edytor i dodano wbudowaną galerię.

Grudzień 2008 - Coltrane

W tej wersji nastąpiła kolejna istotna aktualizacja interfejsu  użytkownika – teraz Kokpit miał możliwość zmiany pozycji elementów.  Pojawiła się możliwość ukrywać niepotrzebnych elementów w kokpicie  dzięki odpowiednim opcjom zarządzenia ekranem.

Czerwiec 2010 - Thelonious

Jest to bardzo ważna wersja, która przekształciła WordPress ze zwykłej  platformy blogowej w pełno funkcjonalny CMS. Pojawiła się taksonomia,  typy wiadomości, ustawienia nagłówka strony z niestandardowym tłem,  krótkimi linkami i funkcjami tworzenia menu.

Grudzień 2011 - Sonny

W wersji tej zostały ulepszone funckję dodawania obrazów i plików, od teraz można było dodawać je za pomocą przeciągnięcia.
Zmieniony został także nieco układ panelu, górne i boczne menu stały się rozwijane i dostosowywały się do razmiaru ekranu

Grudzień 2012 - Elvin

Najważniejszym udoskonaleniem interfejsu było tutaj poprawne wyświetlanie panelu administracyjnego dla wszystkich rozmiarów ekranu ( smartfony i tablety ). Dodatkowo projekt został nieco uproszczony, zostały dodane usprawnienia do systemu plików i obrazów.
W tym wydaniu został wypuszczony motyw Twenty Twelve.

Grudzień 2013 - Parker

W tej wersji odbyła się ważna aktualizacja UI/UX, dzięki czemu panel  administracyjny został poprawnie wyświetlany na różnych urządzeniach  mobilnych. Także był dopracowany interfejs panelu, pojawiły się schematy  kolorów, czcionki ikon i typografii na Open Sans. Ten wygląd z  niewielkimi zmianami jest nadal używany w systemie. Do innych ważnych  innowacji można dodać ulepszenie pracy z widgetami i motywami.

Kwiecień 2016 - Coleman

Nowa wersja WordPress przyniosła kilka drobnych usprawnień w edytorze:  pojawiła się możliwość dodawania linków „w locie” oraz nowe skróty  klawiszowe. Także w opcjach personalizacji motywu zostały dodane  przyciski podglądu strony na różnych urządzeniach (komputerach,  tabletach, smartfonach). Oprócz tego pojawiła się możliwość dodawania  logo i favicon.

Listopad 2017 - Tiption

W tej wersji były wprowadzone zmiany dotyczące edycji kodu CSS i PHP we  wbudowanym Edytorze. Pojawiło się podświetlanie składni, automatyczne  uzupełnianie tekstu, sprawdzanie błędów itp. W WordPress 4.9 pojawiła  się możliwość zapisywać wersji roboczych zmian wprowadzonych do motywu  przez sekcję „Personalizacja”. Dodatkowo zmodyfikowano widget edytora i  dodano galerię.

Grudzień 2018 - Valdés

W tym wydaniu pojawił się przełom w dziedzinie edycji stron i wpisów, był nim edytor blokowy zwany Gutenberg.

Na początku nie każdy był przychylny temu pomysłowi, a twórcom WordPressa zarzucano złamanie ich własnych zasad. Na szczęście, negatywne przewidywania się nie sprawdziły, a Gutenberg na  dobre zmienił sposób, w jaki treść jest edytowana i tworzona.

Podsumowanie

Jak zaczynałem pracę jako developer system Wordpress był tylko jedną z wielu możliwych opcji jeśli chodzi o darmowe systemy CMS. Całkiem mocno działała Joomla i Drupal. Dzisiaj ponad połowa stron na świecie jest oparta o Wordpress i cały czas widać mocny tręd zwyżkowy. Wszystko dlatego, że system jest cały czas dynamicznie rozwijany a wokół niego tworzy się bardzo fajna społeczność ludzi, którym podoba się format darmowego systemu. Cieszę się, że na pewnym etapie dokonałem trafnych wyborów i dzisiaj pracuję z najbardziej popularnym systemem do zarządzania treścią. Kolejne edycje Wordpressa tylko potwierdzają, że idzie to wszystko w bardzo dobrym kierunku.

Pozdrawiam

Dominik Charasim - Developer Wordpress

Agencja 360px.pl

.