W jaki sposób dbać o swoją baterię w telefonie?
- Data publikacji: 27.07.2018, 18:55
Baterie w naszych urządzeniach mobilnych mają określoną żywotność. Z czasem zaczynają tracić swoje właściwości, a tym samym coraz krócej będą działać. Nie można zatrzymać tego procesu, bowiem jest to naturalne zużywanie się produktu. Możemy jednak go spowolnić. Aby utrzymać naszą baterię jak najdłużej w dobrej kondycji, wystarczy przestrzegać kilku bardzo prostych zasad.
Unikaj kompletnego rozładowania baterii
Jeśli wskaźnik pokazuje mniej niż około 40%, warto podłączyć ładowarkę. Całkowicie wyładowana bateria może ulec trwałemu uszkodzeniu. Telefon wyłączy się automatycznie jeszcze zanim to nastąpi. Zazwyczaj wskazanie 0% tak naprawdę oznacza, że około 5% energii dla bezpieczeństwa zostało w naszym akumulatorze. Nie próbuj go jednak wtedy włączać, gdyż uruchomienie telefonu chwilę potrwa, a zaraz po tym ponownie nastąpi wyłączenie.
Nie bój się częstego podłączania telefonu do ładowania
Współczesne akumulatory litowo-jonowe stosowane w telefonach nie mają tzw. "efektu pamięci". Oznacza to, że podładowywanie ich co jakiś czas wcale nie jest szkodliwe. Najbardziej optymalne jest utrzymywanie poziomu energii na poziomie 80-90%. Oczywiście, jeśli przewidujemy, że to nam nie wystarczy, lepiej naładować baterię do końca.
Ładowanie telefonu przez całą noc wcale nie szkodzi
Naładowany telefon do 100% bardzo często wysyłał nam sygnały, by już go odłączyć od ładowarki. Miało to na celu uniknięcie przeładowania naszego akumulatora. Współczesne telefony są wyposażone w układy elektroniczne, które nie dopuszczają do dalszego ładowania, gdy wskazanie baterii wykaże maksymalną wartość. Spokojnie zatem możemy podłączyć nasz telefon i pójść spać.
Odpowiednio przechowuj baterię
Jeśli nie masz w planach korzystania ze swojego urządzenia elektronicznego, to pamiętaj o tym, by przed jego odłożeniem naładować jego baterię do co najmniej 40% pojemności. W czasie nieużywania utraci ona część energii, a więc, w myśl zasady numer 1, ma to na celu zapobiegnięcie całkowitego rozładowania akumulatora.
Uważaj na nieoryginalne ładowarki
Akcesoria sygnowane znanymi logami są najczęściej drogie, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup nieoryginalnej ładowarki. W najlepszym razie mogą one nie działać poprawnie (nie ładować telefonu, bądź ładowanie będzie trwało o wiele dłużej), w najgorszym – możemy uszkodzić baterię. Należy przestrzegać wartości zadanych przez producenta. Należy zwrócić uwagę na maksymalne napięcie (wyrażone w woltach) i natężenie prądu (wyrażone w amperach), jakie może przyjąć nasze urządzenie.
Oszczędzaj energię
Reguła bardzo oczywista, lecz bardzo często ignorowana. Utrzymujmy jasność ekranu na takim poziomie, byśmy bezproblemowo z niego mogli wszystko odczytać. Włączone moduły bluetooth albo Wi-Fi, gdy z nich nie korzystamy, zabierają nam naszą cenną energię. Czyszczenie aplikacji działających w tle również może nam pomóc utrzymać telefon przy życiu kilka godzin dłużej. Oprócz tego nasz nieobciążony telefon będzie o wiele żwawiej reagował na polecenia.
Unikaj ekstremalnych wartości temperatur
Bateria telefonu ma najlepsze właściwości w pewnym zakresie temperatur. Są to warunki również optymalne dla nas. Unikaj zatem przegrzewania urządzenia, nie zostawiaj go w nasłonecznionym miejscu, zaś zimą nie wystawiaj go na zbyt długie działanie siarczystego mrozu.