Tokio 2020 - Kajakarstwo: pewny awans Walczykiewicz i dwójki

• Data publikacji: 02.08.2021, 05:36

Na obiekcie Sea Forest Waterway rozpoczęła się olimpijska rywalizacja w kajakarstwie. Pierwszego dnia rozegrano wyścigi eliminacyjne i ćwierćfinałowe. Bezpośredni awans z pominięciem 1/4 finału wywalczyły Marta Walczykiewicz oraz dwójka Karolina Naja/Anna Puławska.

Eliminacje we wszystkich konkurencjach odbyły się według jednej zasady. Najlepsza dwójka bezpośrednio awansowała do półfinału, a pozostali zawodnicy tego samego dnia musieli jeszcze popłynąć w ćwierćfinale. Tylko raz wystartować dzisiaj musiała Marta Walczykiewicz. Wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w K1 na 200 metrów zajęła drugie miejsce w swojej serii. Polka uzyskała wynik 41,100 i przegrała o dwie tysięczne z Dorą Lucz z Węgier. W K1 na 200 metrów wystartowała także Helena Wiśniewska. Druga z naszych reprezentantek w swoim wyścigu eliminacyjnym była czwarta ze stratą ponad pół sekundy do Hiszpanki Teresy Porteli. Wiśniewska musiała tym samym popłynąć także w ćwierćfinale. W nim nie wywalczyła awansu, ale była bardzo blisko. Polska kajakarka minimalnie przegrała ze Szwedką Linneą Stensils i Serbką Milicą Nowakowić.

Bezpośredni awans do półfinału osiągnęły w K2 na 500 metrów Karolina Naja i Anna Puławska. Polki kontrolowały swój wyścig i wygrały go z czasem 1:44,606. W pozostałych biegach eliminacyjnych triumfowały Węgierki Danuta Kozak/Dora Bodonyi oraz Tamara Csipes/Erika Medweczky i Nowozelandki Lisa Carrington/Caitlin Regal.

Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak finiszowali na szóstym miejscu w swoim wyścigu eliminacyjnym w C2 na 1000 metrów. Polacy stracili ponad 12 sekund do duetu Hao Liu/Pengfei Zheng. Oprócz Chińczyków od reszty stawki odpłynęli także Kubańczycy - Serguey Torres Madrigal i Fernando Dayan Jorge Enriquez. Głazunow i Barniak bez większych problemów wygrali swój wyścig ćwierćfinałowy. Polscy kanadyjkarze tym samym awansowali do półfinału. Pierwszego dnia zawodów reprezentanci naszego kraju wykorzystali trzy z czterech szans na awans.