
Libia: grudniowe wybory mogą zostać przełożone
- Dodał: Iga Mahjoob
- Data publikacji: 01.09.2021, 17:03
Minister spraw zagranicznych Libii, Najla al-Mangoush, poinformowała we wtorek (31.08), że wybory parlamentarne wyznaczone na grudzień mogą zostać przełożone, jeśli parlament nadal będzie opóźniał ratyfikację ordynacji wyborczej.
Opinia ta została przedstawiona po tym, jak wysłannik ONZ w Libii, Jan Kubis, oświadczył, że rządowi z siedzibą w Trypolisie brakuje czasu na sfinalizowanie ram prawnych dotyczących terminowych wyborów.
W ostatnich latach w Libii wykształcił się podział na uznany przez ONZ rząd w stolicy kraju i rywalizujący obóz na wschodzie. W październiku ubiegłego roku osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni, które doprowadziło do porozumienia w sprawie grudniowych wyborów.
Rozmowy na początku sierpnia w Genewie ujawniły jednak głębokie podziały co do tego, kiedy przeprowadzić wybory i na jakich podstawach konstytucyjnych.
- Jako rząd wprowadziliśmy wszystko, co jest potrzebne, aby wybory się odbyły, zapewniając finansowe, logistyczne i materialne wsparcie komisji wyborczych. Nie mogę odpowiedzieć czy wybory zostaną przełożone, czy nie, ale staramy się, aby odbyły się w wyznaczonym terminie. Nadal czekamy aż parlament zatwierdzi ordynację wyborczą - powiedziała Najla al-Mangoush.
Minister dodała również, że pod koniec września lub na początku października odbędzie się spotkanie konsultacyjne przedstawicieli krajów sąsiednich i przyjaznych państw, którego priorytetem będą kwestie zapewnienia bezpieczeństwa głosującym.