Premier League: Chelsea rzutem na taśmę wygrywa z Southampton
Jason Bagley/Flickr/CC BY-SA 2.0

• Dodał: Rafał Judka
  • Data publikacji: 02.10.2021, 17:57

Chelsea wraca na zwycięskie tory! Gospodarze pokonali Southampton na własnym boisku 3:1 po bramkach Trevoha Chalobaha, Timo Wernera i Bena Chilwella. Gola dla gości zdobył z rzutu karnego James Ward-Prowse. The Blues rozegrali świetną pierwszą połowę, po której prowadzili, lecz ich minimalizm po przerwie doprowadził do remisu. Jednak w szarża w końcowych minutach meczu przyniosła im kolejne trzy punkty.

Gospodarze przystępowali do spotkania ze Świętymi po dwóch porażkach z rzędu. Podopieczni Thomasa Tuchela ulegli w poprzedniej kolejce ligi angielskiej Manchesterowi City, a kilka dni później okazali się słabsi od Juventusu. Szkoleniowiec The Blues postanowił zatem lekko zamieszać w składzie, aby dać nowy impuls swojej ekipie. Dzięki temu od pierwszej minuty na boisku pojawili się m.in. Loftus-Cheek, Hudson-Odoi czy Chilwell. Southampton co prawda nie wygrało jeszcze w tym sezonie w Premier League, ale potrafiło urwać punkty Manchesterowi United, Manchesterowi City czy West Hamowi.

Trzeba przyznać, że pomysł trenera Chelsea się sprawdził. Gospodarze dominowali całkowienie na boisku w pierwszej połowie. Goście szybko tracili piłki i oddali rywalowi kontrolę w środku pola. Pomocnicy z Londynu mieli w tej części boiska dużą dowolność w rozegraniu piłki i napędzaniu kolejnych ataków. Już w dziewiątej minucie na prowadzenie The Blues wyprowadził Trevoh Chalobah. Młody obrońca zamykał na dalszym słupku dośrodkowanie z rzutu rożnego i gospodarze mogli spokojniej rozgrywać kolejne minuty. Świetne okazje marnowali Loftus-Cheek czy Chilwell, a Romelu Lukaku zdołał nawet podwyższyć wynik, ale sędzia odgwizdał spalonego. Southampton dwukrotnie odgryzło się rywalom. Po raz pierwszy, kiedy Ward-Prowse uderzał zza pola karnego z woleja, a piłka minęła słupek o centymetry. Kilkanaście minut później indywidualną akcję lewą stroną boiska przeprowadził Walker-Peters i zagrał na głowę do Walcotta. Napastnik Świętych nie dał rady jednak skierować jej do bramki. Końcówka pierwszej połowy to kolejny gol dla Chelsea, który nie został uznany. Timo Werner świetnie wykończył dośrodkowanie Hudsona-Odoi, ale sędzia VAR zauważył faul Azpilicuety we wcześniejszej fazie akcji. Thomas Tuchel nie zgadzał się z tą decyzją i był na tyle zaaferowany tą sytuacją, że sędzia Atkinson postanowił ukarać Niemca żółtą kartką. To zakończyło emocję w pierwszych 45-ciu minutach.

Druga połowa znacznie się wyrównała. Southampton wyszło odważniej po przerwie i to dało im wyrównanie już w 60. minucie. Ben Chilwell, który odzyskał miejsce w pierwszym składzie kosztem Marcosa Alonso sfaulował w polu karnym Valentino Livramento, a z 11-stu metrów nie pomylił się Ward-Prowse. Tuchel nie chciał czekać na dalsze ofensywne zapędy gości, więc już chwilę później wprowadził na boisko wracającego po kontuzji Masona Mounta. W 71. minucie bardzo bliski ponownego wyprowadzenia gospodarzy na prowadzenie był Werner, ale McCarthy świetnie obronił strzał z bliskiej odległości Niemca. Jakby tego było mało dla Southampton, chwilę później za brutalny wślizg na Jorginho czerwoną kartkę otrzymał zdobywca gola Ward-Prowse. Chelsea grała w przewadze w ostatnich 15-stu minutach i przycisnęła rywali na tyle mocno, że zdołała przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Najpierw piękną akcję Barkley - Azpilicueta wykończył z kilku metrów Werner. A tuż przed końcem po dwóch słupkach Lukaku i Azpilicuety bramkę z woleja zdobył Chilwell. McCarthy co prawda wybił piłkę, ale goal-line technology zasygnalizowało, że futbolówka minęła linię bramkową całym obwodem. The Blues zdołali odwrócić losy spotkania w końcówce i zakończyli spotkanie wynikiem 3:1. To bardzo ważne trzy punkty dla ekipy Tuchela w walce o mistrzostwo biorąc pod uwagę ostatnie wyniki gospodarzy.

Chelsea - Southampton 3:1 (1:0)
Bramki: 9’ Chalobah, 84’ Werner, 89’ Chilwell - 60’ Ward-Prowse (kar.)
Chelsea: Mendy - Chalobah, Silva, Rudiger - Azpilicueta, Loftus-Cheek (83’ Barkley), Kovacic (73’ Jorginho), Chilwell - Hudson-Odoi (65’ Mount), Werner - Lukaku
Southampton: McCarthy - Livramento, Bednarek, Salisu, Walker-Peters - Redmond (87’ Elyounoussi), Ward-Prowse, Romeu, Tella (73’ Djenepo) - Walcott (46’ Diallo), Armstrong
Żółte kartki: 55’ Silva - 34’ Romeu, 90’ +1 Salisu, 90’ +5 Djenepo
Czerwone kartki: 77’ Ward-Prowse
Sędzia: Martin Atkinson