
Stany Zjednoczone generują największe ilości plastikowych odpadów na świecie
- Data publikacji: 02.12.2021, 16:53
Z najnowszego amerykańskiego raportu, udostępnionego w środę (1.12) przez National Academies, wynika, że Stany Zjednoczone generują najwięcej plastikowych odpadów, z których część trafia do oceanów oraz innych zbiorników wodnych.
USA wytwarzają ponad 42 miliony ton plastikowych odpadów rocznie, z których około 1 milion ton ląduje w oceanach świata, mając niszczący wpływ na stan wód i faunę morską. Ryby, ssaki i ptaki morskie zaplątują się w tworzywa sztuczne lub zjadają je, a w konsekwencji chorują i często z tego powodu umierają.
Każdy mieszkaniec Ameryki wytwarza średnio 130 kilogramów plastikowych odpadów rocznie. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania z 99 kilogramami na osobę rocznie, a następnie Korea Południowa (88 kilogramów rocznie).
W Stanach Zjednoczonych niewiele odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi, ponieważ materiały umieszczane w tworzywach w celu zmiany ich twardości lub koloru sprawiają, że są one zbyt skomplikowane, aby je tanio przetwarzać.
Ponad 90% tworzyw sztucznych jest wytwarzanych z pierwotnych surowców kopalnych (około 6% światowego zużycia ropy naftowej). Z powodu dopłat do paliw kopalnych, ceny pierwotnego plastiku są zaniżone, a jego produkcja jest bardziej opłacalna i w USA stale rośnie.
Według raportu sam recykling i właściwa utylizacja nie wystarczą i nie rozwiążą problemu, więc Stany Zjednoczone powinny między innymi znacznie ograniczyć wytwarzanie plastiku, aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku, stosować materiały, które ulegają szybszej degradacji i łatwiej poddają się recyklingowi, ograniczyć niektóre jednorazowe tworzywa sztuczne oraz ulepszyć gospodarowanie odpadami.
- Zalecenia zawarte w raporcie mają sens i są oparte na nauce - powiedziała australijska naukowczyni Denise Hardesty, która bada kwestię odpadów z tworzyw sztucznych.
Globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 20 milionów ton metrycznych w 1966 roku do 381 milionów ton w 2015 roku, co stanowi 20-krotny wzrost w ciągu pół wieku.