
Melatonina nasila objawy astmy
- Dodał: Klaudia Nowak
- Data publikacji: 13.12.2021, 18:35
Badacze z Uniwersytetu Tohoku w Japonii wykazali, że hormon snu, czyli melatonina, nasila objawy astmy w nocy poprzez zwiększanie zwężenia oskrzeli przenoszących powietrze do i z płuc. Odkrycie pokrywa się z doniesieniami pacjentów chorych na astmę nocną.
Astma oskrzelowa to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych oraz cywilizacyjnych XXI wieku. Stanowi poważny problem medyczny, ponieważ według danych zebranych przez specjalistów z Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choruje na nią co 7. dziecko na świecie. W skali globu z astmą zmaga się około 330 milionów osób, w tym w Polsce to co najmniej 4 miliony chorych.
Coraz częstszą odmianą astmy jest tzw. astma nocna. Według doniesień ponad 50% zgonów spowodowanych wyróżnioną chorobą występuje właśnie w tym okresie doby, co wskazuje na związek najtrudniejszych do przezwyciężenia objawów astmy z pewnymi czynnikami zmiennymi w nocy. Jakimi?
Naukowcy z Uniwersytetu Tohoku w najnowszym badaniu odkryli, że problem stanowi melatonina, czyli hormon snu regulujący rytm dobowy i koordynujący pracę zegara biologicznego. Według badania ta pochodna tryptofanu stymuluje objawy astmy, powodując (m.in.) zwężanie się oskrzeli.
Melatonina, często przepisywana w formie leku pacjentom cierpiącym na bezsenność, sprzyja powstawaniu skurczy oskrzeli, co w przypadku astmatyków osłabia jej pierwotnie relaksacyjne działanie. Dochodzi do tego za pośrednictwem aktywacji konkretnego receptora melatoniny: MT2. Ponadto zespół badaczy zaobserwował, że im wyższa dawka melatoniny zostanie przyjęta przez osobę chorą, tym bardziej nasilony jest skurcz oskrzeli.
Źródła: Uniwersytet Tohoku/ totylkoastma.pl/ H. Sasaki, Y. Zhang, Ch. W. Emala, K. Mizuta, Melatonin MT2 receptor is expressed and potentiates contraction in human airway smooth muscle, „American Journal of Physiology-Lung Cellular and Molecular Physiology” 2021, nr 321 (6), doi.: 10.1152/aj-plung.00273.2021/ Science Daily/ M. Brzęczek, K. Słonka, L. Hyla-Klekot, Melatonina – hormon o plejotropowym działaniu, „Pediatria. Medycyna Rodzinna” 2016, nr 12 (2), s. 127-133/ W. Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych, „Terapia i leki” 2009, nr 65 (11), s. 793-803.

Klaudia Nowak
Pedagożka i studentka Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ. Pasjonatka nauk społecznych, w szczególności socjologii wizualnej, psychologii osobowości oraz pedagogiki kultury. W mediach społecznościowych kryje się pod pseudonimem @autodydaktyczna.