Nowy flagowiec od Sony - Xperia XZ3 zaprezentowana
- Data publikacji: 01.09.2018, 10:42
Sony wyróżnia się na tle innych producentów tym, że prezentuje nowe modele flagowe co pół roku. Ma to miejsce odkąd Sony Ericsson zaczął wypuszczać telefony z serii Xperia. Nie inaczej stało się w tym roku. Właśnie zaprezentowano Xperię XZ3.
Japoński gigant już od kilku lat nie należy do czołówki producentów smartfonów, ustępując miejsca Samsungowi, Apple, LG, czy ostatnio Huawei oraz Xiaomi. To jednak nie oznacza, że Xperie nie mają swojego grona wiernych fanów. Z jakichś powodów firmie Sony opłaca się utrzymywać dział odpowiedzialny za telefony. Ten zaś odwdzięcza się opracowywaniem nowych flagowców co pół roku, a nie co rok jak u większości konkurencji. W tym roku pojawiła się już Xperia XZ2, więc pytanie czy XZ3 znacznie się różni od poprzednika?
Otóż tak. Przynajmniej z zewnątrz. Sony Xperia XZ3 to pierwszy telefon od Sony, w którym zrezygnowano z ekranu IPS, na rzecz wyświetlacza OLED. Mimo tego, zachowano zgodność z technologią HDR oraz systemy odpowiedzialne za poprawę jakości obrazu, czyli X-Reality oraz Triluminos. Oprócz tego, ekran urósł z 5,7" do 6,0", a rozdzielczość wyświetlana na nim to teraz 1440x2880, zamiast 1080x2160.
Drugą znaczną zmianą jest ponowne przestylizowanie. Po 3 latach produkowania bardzo zbliżonych do siebie telefonów (Xperie z linii Z), od 2 lat Sony szuka nowej drogi. Miało nią być Ambient Flow pokazane wraz z XZ2, jednak nie spotkało się ono z ciepłym przyjęciem, więc XZ3 ponownie wprowadza powiew świeżości w kwestii stylistyki. Nowy telefon jest cieńszy, ma mniejsze ramki (chociaż daleko mu do telefonów z notchem) oraz ma zakrzywiony ekran jak w Samsungach z linii Edge oraz najnowszym S9.
Poniżej porównanie, w kolejności od góry: XZ3, XZ2 oraz XZ2 Premium.
Jeżeli chodzi o resztę specyfikacji to nie uległa ona większym zmianom. Procesor to Qualcomm Snapdragon 845 działający wraz z GPU Adreno 630 i 4 GB pamięci RAM. O ile układ napędzający telefon jest wyraźnie z najwyższej półki, to dziwi mała ilość pamięci RAM. Więcej potrafią mieć tegoroczne smartfony ze średniej półki. Do dyspozycji użytkownika oddano 64 GB pamięci, którą można rozszerzyć o kartę microSD. To co wyróżnia Sony na tle konkurencji to aparat z jednym obiektywem, szczególnie, że XZ2 Premium posiada dwa. XZ3 musi sobie radzić z jednym, posiadającym rozdzielczość 19 megapikseli i ogniskową f/2.0, co nie robi już wrażenia w tym segmencie. Filmy można nagrywać w 4K w 30 fps, lub w FHD w 60 fps. Tryb slow-motion może mieć aż 960 fps w rozdzielczości 1080p. Kamerka do selfie została zastąpiona nową, robiącą zdjęcia w 13 megapikselach. Bateria ma 3300 mAh, co też jest niedużą poprawą względem poprzedniego modelu.
Telefon będzie oferowany w 4 kolorach, a wraz z nim zadebiutuje Android Pie z nakładką od Sony. Cena oraz dokładna data rozpoczęcia sprzedaży, póki co, pozostają nieznane.