Japonia: z giełdy kryptowalut skradziono 60 mln dolarów
- Data publikacji: 21.09.2018, 23:55
Japońska giełda kryptowalut Zaif w poniedziałek padła ofiarą ataku hakerów, którzy wyprowadzili z niej wirtualną walutę o wartości 60 mln dolarów (6,7 mld jenów).
Giełda Zaif jest zarządzana przez spółkę Tech Bureau, która podała, że do kradzieży doszło w piątek, 14 września. Jednak atak hakerów wyszedł na jaw dopiero 17 września, a samo zniknięcie pieniędzy w postaci walut Bitcoin, Monacoin i Bitcoin Cash odnotowano następnego dnia.
Większość skradzionych pieniędzy stanowiła własność użytkowników, było to 4,5 mld jenów, reszta skradzionej kwoty była własnością giełdy. Spółka kontrolująca Zaif zapewniła, że w pełni zrekompensuje straty swoich klientów. Aby móc pokryć straty, Tech Bureau zgodziło się na wykup większości akcji przez firmę Fisco, w wyniku czego stanie się oddziałem tej firmy.
Wszelkie depozyty i wpłaty na giełdzie zostały zablokowane. Tech Bureau nie podało szczegółów dotyczących włamania. Wykradzione pieniądze były przez Zaif przechowywane w tzw. gorącym cyfrowym portfelu, który połączony jest z internetem. Japońska Agencja Usług Finansowych już dwukrotnie upominała giełdę w związku z występującymi tam błędami.