Naukowcy dokonali szokującego odkrycia podczas badań guza płuc
- Data publikacji: 14.05.2018, 20:10
Naukowcy z Duke University, podczas badań próbki guza pochodzącego od chorego na raka płuc, natrafili na miniaturowe elementy układu pokarmowego.
Guzy zazwyczaj nie zawierają jednego rodzaju komórek. Często komórki z jednej części zmiany nowotworowej mają odmienne kształty i rozmiary, od komórek pobranych z innego fragmentu guza. Jednak miniaturowe elementy układu pokarmowego - żołądek, dwunastnicę i jelito cienkie - ukryte w komórkach próbek guzów płuc zostały znalezione po raz pierwszy.
- Komórki rakowe zrobią wszystko, aby przetrwać. Po leczeniu chemioterapią komórki płuc zamykają niektóre z kluczowych regulatorów komórkowych i wychwytują cechy innych komórek, w celu uzyskania odporności - powiedział Purushothama Rao Tata, główny autor badań i asystent profesora biologii komórki w Duke University School of Medicine oraz członek Duke Cancer Institute
Naukowcy odkryli, że komórki te utraciły gen o nazwie NKX2-1, który działa jako główny przełącznik. Kieruje on komórkami i jest odpowiedzialny za ich rozwój. Bez niego komórki podążają ścieżką najbliższego sąsiada - jelita.
Aby potwierdzić swoje przypuszczenia, Tata i jego współpracownicy przeprowadzili badania na myszach. Usunięcie genu NKX2-1 z guza płuc poskutkowało pojawieniem się cech, które pojawiają się jedynie w jelitach, na przykład tkanki żołądka. O dziwo, struktury te zaczęły produkować enzymy trawienne, tak jakby znajdowały się w żołądku, a nie w płucach.
"Biolodzy od dawna podejrzewali, że komórki nowotworowe mogą kształtować zmiany, aby uniknąć chemioterapii. Nie znali oni jednak mechanizmów kryjących się za taką plastycznością" - powiedziała Purushothama Rao Tata.