
USA: propozycja ustawy zakazującej używania aplikacji TikTok
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 14.12.2022, 07:40
W środę (14.12) media poinformowały, że amerykańscy prawodawcy zaproponowali wprowadzenie zakazu używania aplikacji TikTok, której właścicielem są przedstawiciele chińskiej firmy ByteDance, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
W minionym miesiącu szef Federalnego Biura Śledczego wyraził obawę, że Chińczycy mogą wykorzystywać aplikację do wpływania na użytkowników lub kontrolowania ich urządzeń elektronicznych.
Należy zaznaczyć, że w kilku stanach zakazano używania aplikacji na urządzeniach rządowych, a propozycja zakazu obejmująca cały kraj pojawiła się dwa lata temu w następstwie działań Donalda Trumpa. Jednakże wówczas sędziowie zablokowali propozycję i nigdy nie weszła ona w życie.
Przedstawiciele firmy ByteDance, stwierdzili, że zakaz używania aplikacji nie wpłynie w żaden sposób na poprawę bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.
Caitlin Chin, przedstawicielka Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, przekazała, że chęć zakazania używania aplikacji wskazuje na napięte stosunki między władzami Stanów Zjednoczonych a Chin. Ponadto Chin stwierdziła, że nie sądzi, aby krajowy zakaz został wprowadzony w najbliższym czasie, zauważając, iż amerykańscy prawodawcy powoli przeprowadzają aktualizację zasad dotyczących danych i moderacji treści w aplikacji.
Źródło: BBC

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.