Japońska organizacja Nihon Hidankyo, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Jaki niosą za sobą przekaz? Wiceprezes organizacji mówi o Strefie Gazy.
Data publikacji: 13.10.2024, 17:43
Komitet Noblowski przyznał w piątek Pokojową Nagrodę Nobla, organizacji - Nihon Hidankyo. Jest to grupa zrzeszająca osoby ocalałe w wyniku nalotów atomowych w Hiroszimie i Nagasaki.
Czym zajmuje się organizacja Nihon Hidankyo?
Nihon Hidankyo to organizacja, która zrzesza hibakushadosł. tłumacząc “osoby dotknięte bombardowaniem”. Są nimi ludzie ocaleli w wyniku bombardowania przez Stany Zjednoczone, japońskich miast - Hiroshimy i Nagasaki w 1945 r.
W wyniku tej tragedii, ponad dekadę później, 10 sierpnia 1956 r. powstał - Nihon Hidankyo. Celem organizacji jest pozbycie się broni nuklearnej na świecie i pokazanie poprzez własne świadectwo, jak wielkie jest to zagrożenie dla ludzkości.
Na ich stronie internetowej możemy przeczytać, że dokonują tego za pomocą organizowania spotkań w przeróżnych zakątkach świata.
Podczas nich, hibakusha mogą podzielić się swoim świadectwem “nieludzkiej krzywdy” i cierpienia, spowodowanym przez użycie broni nuklearnej.
Ta wygrana to uniwersalna wiadomość dla świata. Padły też słowa wsparcia dla mieszkańców Strefy Gazy
Przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Joergen Watne Frydnes, powiedział, że: “Świadectwo Hibakusha - ocalałych, z nalotu bombowego w Hiroszimie i Nagasaki - jest uniwersalne. Każde słowo, które przywołuje możliwość użycia broni nuklearnej, stanowi krytyczne zagrożenie dla całej ludzkości” - informuje agencja PAP.
Sam wiceprezes organizacji Nihon Hidankyo - Toshiyuki Mimamki, był w niemałym szoku, dowiadując się o wygranej swojej organizacji. "Nigdy nie wyobrażałem sobie, że to się wydarzy” - powiedział Mimaki.
“Nihon Hidankyo? To nie może być prawda. Dlaczego Nihon Hidankyo? Byłem pewien, że ludzie pomagający w Gazie zostaną wybrani. W Gazie, dzieci pokryte krwią, są niesione na rękach przez swoich rodziców. Tak jak było to w Japonii 80 lat temu” - rzekł wiceprezes Nihon Hidankyo.
W 1945 r., nad ranem 6 sierpnia, Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszy atak przy użyciu broni atomowej na Japonię. W Hiroszimie śmierć poniosło 140 tysięcy osób. Zaledwie trzy dni później bo 9 sierpnia, USA przeprowadziło drugi atak, tym razem na Nagasaki, zabijając kolejne 70 tysięcy osób.
Są to jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej podczas wojny.