Polski satelita jest już w kosmosie
- Dodał: Sławomir Matz
- Data publikacji: 06.12.2018, 17:35
Od poniedziałku na orbicie wokół Ziemi przebywa satelita PW-Sat2 skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jego celem jest przeprowadzenie testów żagla deorbitacyjnego, który w przyszłości pomoże oczyszczać kosmos z kosmicznych śmieci.
Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa skonstruowali satelitę, który w miniony poniedziałek na pokładzie rakiety Falcon 9 został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. PW-Sat2 jest miniaturowym urządzeniem, którego główną misją jest test żagla deorbitacyjnego. Celem tej misji jest poczynienie kroku w kierunku walki z rosnącym zanieczyszczeniem orbity okołoziemskiej przez sztuczne, bardzo często znajdujące się poza kontrolą obiekty.
Żagiel deorbitacyjny zamontowany na pokładzie polskiego satelity ma powierzchnię około 4 metrów kwadratowych. Jego rozłożenie nastąpi po 40 dniach pobytu w przestrzeni kosmicznej. Wówczas rozpiętość żagla zauważalnie wpłynie na aerodynamikę satelity. W wyniku tego będzie on stopniowo wyhamowywany przez szczątkowe ilości powietrza w górnej partii atmosfery ziemskiej. Zabieg ten doprowadzi do stopniowego obniżania orbity PW-Sat2 i ostatecznie do jego spłonięcia w atmosferze.
Jest to polska propozycja na pozbywanie się zanieczyszczeń, które krążą wokół Ziemi i stanowią poważne zagrożenie dla działających tam satelitów. Dokładna ilość kosmicznych śmieci jest trudna do oszacowania, gdyż składają się one z obiektów o różnych rozmiarach. Wśród nich spotkać można pozostałości rakiet, nieczynne satelity oraz odłamki po kolizjach sztucznych satelitów. Z każdym kolejnym lotem w kosmos ilość tych odłamków rośnie, a wraz z tym rośnie problem, z którym do tej pory sobie nie poradzono.
Źródło: pw-sat.pl