Zdolność kredytowa - sprawdź jak ją zwiększyć?
- Data publikacji: 28.03.2019, 11:05
Zdolność kredytowa jest hasłem bardzo często pojawiającym się, wtedy gdy planujemy wziąć kredyt bankowy i nie jesteśmy do końca pewni czy go otrzymamy. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby naszą zdolność kredytową zwiększyć i nie zostawiać decyzji w rękach analityków bankowych. Działania te można przeprowadzić samodzielnie, bez ponoszenia dodatkowych kosztów i stosunkowo prosto. Niektóre z nich dotyczą również wyboru odpowiednich opcji nowego kredytu. Jak zatem zwiększyć zdolność kredytową? Czym jest zdolność kredytowa? Jakie są konkretne sposoby? Odpowiedzi na pytania, wskazówki i porady prezentujemy poniżej.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to ocena nas przez bank pod kątem możliwości spłacania nowego kredytu. Analitycy bankowi na podstawie podanych i zebranych o nas danych badają czy rzeczywiście damy radę spłacać nowy kredyt i nie będzie on dla nas zbyt dużym obciążeniem. Każdy bank nieco inaczej interpretuje i ocenia naszą zdolność kredytową. Nawet gdy będzie ona identyczna w przypadku dwóch różnych banków, w jednym możemy otrzymać upragniony kredyt a w drugim nie.
BIK — Biuro Informacji kredytowej
Pierwszym sposobem na podniesienie swojej zdolności kredytowej jest uporządkowanie spraw w rejestrach takich jak BIK. Warto zatem spłacić zaległości i uregulować zadłużenia. Figurowanie w takiej bazie lub KRD czy BIG jako dłużnik z pewnością nie pomoże nam w uzyskaniu nowego kredytu. Warto również stworzyć pozytywną historię kredytową. Dzięki niej rośnie nasz scoring, czyli ocena punktowa wystawiana każdemu klientowi od 0 do 100. Jeśli weźmiemy np. małą rzecz na raty taką jak blender czy słuchawki i spłacimy ją regularnie, ślad po tym pozostanie w BIK-u. Bank znacznie chętniej przyzna nam wtedy kolejny — duży już kredyt bankowy.
Finanse, zarobki i umowa o pracę
Ważną kwestią jest również kwestia finansów, zarobków oraz umowy o pracę. Warto w tym celu poprosić pracodawcę o zmianę modelu rozliczeń. Bank bierze pod uwagę tylko podstawę gwarantowaną pensji — a nie bonusy i prowizje, nawet gdy są duże. Jeśli więc zatem zarabiamy np. 2000 zł podstawowej pensji i otrzymujemy 1000 zł prowizji, bank weźmie pod uwagę tylko podstawę pensji. Warto również przejść z umowy śmieciowej — cywilnoprawnej na umowę o prace, gdyż również zwiększa to naszą wiarygodność.
Starając się o kredyt bankowy, powinniśmy również ograniczyć nasze miesięczne wydatki. Z pewnością dobrym pomysłem będzie spłata kilku ostatnich rat innej pożyczki lub nawet konsolidacja zobowiązań. Dzięki niej możemy połączyć kilka zobowiązań w jedno z mniejszą ratą w zamian za wydłużenie spłaty. Bank rozpatrując nasz wniosek kredytowy, analizuje dokładniej wysokość miesięcznych zobowiązań, a nie ich długość.
Raty malejące vs. raty stałe
Ważnym czynnikiem, o którym zapomina wiele osób, jest wybór rodzaju rat. Do wyboru przy wniosku kredytowym otrzymujemy raty stałe i malejące. Raty stałe mają taki sam poziom przez cały okres kredytowania. Raty malejące posiadaj pierwsze raty dużo większe niż średnia i maleją wraz z upływem czasu. Bank podejmuje decyzje o przyznaniu kredytu na podstawie zestawienia naszej zdolności kredytowej z pierwszą ratą nowego kredytu. Znacznie większe szanse na przyznanie go otrzymamy, gdy nasza potencjalna pierwsza rata będzie mniejsza.
Przed wzięciem kredytu — sprawdź i porównaj
Przed wzięciem kredytu zdecydowanie warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego banku czy opcji. W tym celu warto odwiedzić np. https://finanse.rankomat.pl/ Dzięki temu, zapoznamy się wieloma opcjami kredytów, sprawdzimy, czy o niczym nie zapomnieliśmy, przygotowując się do wzięcia nowego kredytu oraz porównany liczne oferty banków. Jest ich na rynku bardzo duża ilość, a każdy z nich przedstawia atrakcyjne promocje. Dobrym posunięciem będzie zatem też skorzystanie z porównywarki kredytowej. Dzięki niej pod różnymi względami np. wymogów czy parametrów samego kredytu będziemy mogli zestawić ze sobą kilka banków. Porównywarki takie są dostępne na ogólnotematycznych portalach finansowych, na których możemy znaleźć informacje kredytowe. Dobrym przykładem jest markowa wyszukiwarka powyższego portalu https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.
Źródło: artykuł partnerski