
Finlandia: Lahti Zieloną Stolicą Europy
- Dodał: Remigiusz Skierski
- Data publikacji: 15.01.2021, 11:49
Zielona Stolica Europy to tytuł, który corocznie przyznaje Komisja Europejska miastom przyjaznym środowisku. Po Oslo, które było ubiegłorocznym laureatem tej nagrody przyszedł czas na Lahti. Jest to miasto położone w południowej części Finlandii około 100 kilometrów od stolicy Helsinek.
Miasto, które kibicom skoków narciarskich kojarzy się z miejscem organizowania zawodów Pucharu Świata zostało ogłoszone zieloną stolicą Europy. Zielona transformacja Lahti rozpoczęła się już w latach 70. Wtedy ówczesne władze miasta zdecydowały o odnowie zanieczyszczonego jeziora Vesijärvi. Od tego momentu miasto systematycznie staje się coraz to przyjaźniejsze naturze. Władze miasta planują, że Lahti stanie się neutralne klimatycznie już w 2025 roku, czyli o 10 lat szybciej, niż planuje Finlandia i 25 lat szybciej, niż Unia Europejska. Miasto już zmniejszyło emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o 70% w stosunku do 1990 roku, a w 2025 roku planuje osiągnięcie celu zmniejszenia emisji o 80%.
Lahti inwestuje w rozbudowę środków transportu publicznego, ścieżek rowerowych, chodników, czy nawet tras narciarskich, w czym pomaga zimny klimat miasta i długo utrzymujący się śnieg.
Miasto recykluje ponad 99% odpadów wytwarzanych przez jego mieszkańców. Jedna trzecia tych odpadów służy do ponownego użycia, a z pozostałych dwóch trzecich wytwarzana jest energia. W 2017 roku przedstawiono pierwszą w Finlandii regionalną mapę drogową dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Czyni to Lahti prekursorem w rozwoju gospodarki zero-waste.
Poza nowatorskimi pomysłami miasto prowadzi wiele akcji zazieleniania terenów miejskich. Około 72% jego powierzchni stanowią lasy, a aż 11% to jeziora, co czyni miasto idealnym miejscem do obcowania z naturą.
Nagroda Zielonej Stolicy Europy jest corocznie przyznawana przez Komisję Europejską miastu, które wyróżnia się innowacyjnością, ochroną środowiska, czy wysoką jakością życia mieszkańców. Została zainicjowana w 2008 roku przez 15 europejskich miast. Pierwszym laureatem w 2010 roku był Sztokhom. Tytuł Zielonej Europy w kolejnych latach trafiał między innymi do Hamburga, Bristolu, czy Essen.