
Niemcy odrzucają roszczenie Argentyny o uznanie Falklandów
- Dodał: Marcin Janik
- Data publikacji: 23.01.2021, 12:15
Niemcy odrzuciły w piątek (22.01.2021) twierdzenie Argentyny, że wniosek linii lotniczej Lufthansa o przelot nad Argentyną na trasie na Falklandy oznaczał uznanie ich za terytorium argentyńskie.
Przedstawiciele Lufthansy oświadczyli, że złożyli wniosek o dwa loty wspierające polarną wyprawę badawczą, ponieważ normalna trasa przez Kapsztad została zawieszona z powodu pandemii COVID-19.
- Działalność firm prywatnych nie może być przypisywana Republice Federalnej Niemiec i nie ma konsekwencji międzynarodowych - powiedział rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodał także, że stanowisko rządu federalnego w sprawie Falklandów nie uległo zmianie.
Argentyński rząd twierdzi, że Lufthansa poprosiła o pozwolenie na dwa loty, które mają przewozić naukowców i personel logistyczny z Hamburga do Mount Pleasant na Falklandach, gdzie będą kontynuować badania na pokładzie statku „Polarstern”. Wspomniane badania mają być prowadzone na Antarktydzie i dotyczą zmian klimatycznych. Ponadto argentyński rząd przekazał, że niemiecki rząd poprosił również o pozwolenie na dokowanie statku badawczego Polarstern w Port Stanley.
Dwa 15-godzinne loty zaplanowano na 1 lutego i 30 marca.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Argentyny oświadczyło z kolei, że Lufthansa zwróciła się do władz lotnictwa cywilnego i władz regionalnych o przelot nad Argentyną i wykorzystanie argentyńskiego miasta Ushuaia jako alternatywnego lotniska, w razie, gdyby nie było korzystnych warunków do lądowania na Falklandach.
- Znaczenie wniosku Lufthansy przedstawionego władzom Argentyny jest podkreślone, ponieważ oznacza uznanie Malwinów za część terytorium Argentyny - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Argentyny. Malwiny to alternatywna nazwa Falklandów, której używa się w Argentynie.
Warto przypomnieć, że Argentyna i Wielka Brytania od dawna kwestionują własność Falklandów, a Argentyna żąda suwerenności nad wyspami zarządzanymi przez Brytyjczyków. Spór doprowadził do krótkiej wojny w 1982 roku.