Polska wprowadza zmiany w programie szczepień
- Data publikacji: 30.03.2021, 17:00
We wtorek 30 marca odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz członka Rady Ministrów Michała Dworczyka. Przedstawiono zmiany i innowacje w programie szczepień, których wprowadzenie ma umożliwić wakcynację wszystkich obywateli kraju, którzy wyrażą taką chęć, do końca sierpnia tego roku.
Jak dotychczas w Polsce wykonano 6 milionów szczepień przeciw COVID-19. Do końca II kwartału tego roku zaszczepionych ma zostać 20 milionów osób, a szczepienia wszystkich chętnych mają zakończyć się w sierpniu.
Jak przypominał w swoim przemówieniu premier, wykonanie 6 milionów szczepień do końca I kwartału było deklaracją złożoną przez rząd na początku roku. Obietnicy udało się dotrzymać. Proces wakcynacji rozpoczął się 27 grudnia ubiegłego roku i ustawicznie nabierał tempa, które w drugim kwartale tego roku daje szansę na przeprowadzenie 10 milionów szczepień w ciągu miesiąca.
"Ten program jest programem, od którego zależy szybki powrót do tego, za czym wszyscy tęsknimy - powrót do tej normalności sprzed COVID-19" - mówił premier polskiego rządu.
Zgodnie z harmonogramami przekazanymi przez producentów, w kwietniu do Polski ma trafić ponad 5 milionów szczepionek przeciw COVID-19. Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień, Michał Dworczyk, poinformował o nowych punktach, w których możliwe będzie zaszczepienie. W drugim kwartale szczepienia mają zostać uruchomione w zakładach pracy, które zgromadzą minimum 500 chętnych pracowników. Oprócz tego wakcynacja ma odbywać się w aptekach i placówkach POZ, które wyrażą chęć uczestnictwa w programie. Dotychczas ze szczepień skorzystać mogły jedynie podmioty prowadzące działalność leczniczą, w ramach zmian umożliwione zostaną szczepienia dla pojedynczych pracowników służby zdrowia. Masowe szczepienia mają być wykonywane w szpitalach tymczasowych - w każdym powiecie obok tradycyjnych szpitali będzie istniał jeden punkt szczepień prowadzony przez samorząd.