Wielka Brytania: kontrowersje wokół paszportów szczepionkowych
- Data publikacji: 02.04.2021, 16:15
Rząd Wielkiej Brytanii analizuje możliwość wprowadzenia certyfikatu potwierdzającego przebyte szczepienie przeciw COVID-19. Według zapowiedzi premiera Borisa Johnsona miały by one być przepustką do przebywania w zatłoczonych miejscach - pubach, obiektach sportowych, a także do odbywania podróży międzynarodowych. Tymczasem ponad 70 brytyjskich parlamentarzystów wyraziło zaniepokojenie dotyczące planów premiera.
Jak podała gazeta Daily Telegraph, testy tzw. paszportów szczepionkowych rozpoczną się w ciągu kilku najbliższych tygodni, podczas wydarzeń sportowych, a także prawdopodobnie w czasie ceremonii wręczenia nagród muzycznych Grammy. Według premiera Wielkiej Brytanii połączenie czynników odpornościowych, takich jak przejście choroby, przyjęcie szczepionki czy posiadanie negatywnego wyniku testu, daje możliwości bezpiecznego otwierania gospodarki.
- Myślę, że te trzy rzeczy, które współpracują ze sobą, przydadzą się nam gdy będziemy przesuwać się naprzód - powiedział Johnson.
Jednak niektórzy parlamentarzyści, zarówno członkowie Partii Konserwatywnej, jak i członkowie opozycji, wraz z organizacjami zajmującymi się prawami człowieka, wyrażają zaniepokojenie perspektywą wystawiania certyfikatu przebytego szczepienia.
Sprzeciwiamy się dzielącemu i dyskryminującemu wykorzystywaniu certyfikacji przebytego szczepienia w celu odmowy dostępu do ogólnych usług, firm lub miejsc pracy - napisano w oświadczeniu podpisanym przez ponad 70 parlamentarzystów.
Zgodnie z brytyjskim planem odmrażania gospodarki, puby będą mogły obsługiwać ludzi na zewnątrz jeszcze w tym miesiącu, lecz w środku nie szybciej niż w połowie maja. Jednak Boris Johnson zasugerował ostatnio, że niektóre puby będą mogły wymagać certyfikatu szczepień od swoich klientów. W podobnym tonie wypowiedział się również minister kultury Oliver Dowden który powiedział, że takie certyfikaty mogłyby pomóc w przyciągnięciu większej liczby widzów do kin.
Kwestia użycia paszportów szczepionkowych nie jest jeszcze rozstrzygnięta, premier zlecił analizę możliwej roli certyfikatów, mówiąc, że należy zbadać głębokie i złożone kwestie etyczne. Wielka Brytania wykonała do tej pory ponad 31 milionów szczepień, co czyni jej program najszybszym w Europie.