Biathlon - MEJ: miksty dla Niemców i Francuzów, Polacy bez błysku
- Dodał: Seweryn Czernek
- Data publikacji: 20.01.2022, 15:40
Czwartek przyniósł zmagania w sztafetach mieszanych podczas Mistrzostw Europy Juniorów. W pojedynczej sztafecie zwycięstwo odnieśli reprezentanci Niemiec, natomiast w tradycyjnej wersji najlepsi byli biathloniści z Francji. Polacy zaprezentowali się bez błysku, zajmując w pojedynczej odmianie 8. lokatę, a w tradycyjnej odległe, 14. miejsce.
Pojedyncza sztafeta mieszana zakończyła się zwycięstwem i złotym medalem Niemców, a konkretnie Johanny Puff i Dariusa Lodla. Młodzi reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów zaprezentowali się najlepiej w biegu, ale również w strzelaniu, gdzie Lodl musiał dobierać jedynie cztery naboje, a jego koleżanka strzelała bezbłędnie. Tym samym dobiegli oni na metę jako pierwsi, osiągając czas 40:22.0 s. Z ponad 12-sekundową stratą zmagania zakończyli Anastazja Griszina i Ewgenij Emerkonow z Rosji, którzy mimo aż 11 dobierań zdołali wywalczyć srebrny medal. podium uzupełnili Francuzi Fany Bartrand i Paul Fontaine z sześcioma dobieraniami, a kolejne lokaty przypadły reprezentantom Włoch, Finlandii i Słowacji.
Polskę w tej konkurencji reprezentowali najlepsi juniorzy w kraju, czyli Daria Gembicka i Jan Guńka. Szansa na dobry wynik uciekła już niestety na pierwszej zmianie Polki, która w strzelaniu w pozycji stojącej zaliczyła dwie karne rundy. Później było już lepiej jeżeli chodzi o strzelanie, jednak naszym reprezentantom nie udawało się odrabiać poniesionych strat na trasie. Ostatecznie Gembicka i Guńka rywalizację zakończyli na ósmej lokacie z dwiema karnymi rundami i dziesięcioma dobieranymi nabojami oraz z prawie 2-minutową stratą do zwycięzców.
W tradycyjnej sztafecie mieszanej pewnie złoty medal wywalczyli z kolei reprezentanci Francji. Trójkolorowi bardzo dobrze spisywali się na trasie, co popierali również na strzelnicy, gdzie dobierali oni jedynie dwa naboje., osiągając ostatecznie na mecie czas 1:10:36.6 s. Choć o jedno dobieranie mniej miała ekipa niemiecka, słabsza postawa w biegu przełożyła się na zajęcie przez nich drugiego miejsca, z prawie 50-sekundową startą do tryumfatorów. Brązowy medal wywalczyli biathloniści z Czech, którzy musieli dobierać siedmiokrotnie. Czołówkę uzupełniły zespoły z Włochy, Bułgarii i Austrii.
Słaby występ zanotowała polska sztafeta w składzie Barbara Skrobiszewska, Amelia Liszka, Konrad Badacz i Marcin Zawół. Polscy juniorzy już od pierwszej zmiany plasowali się w połowie drugiej dziesiątki, stopniowo tracąc coraz więcej do czołówki. Dodatkowo dyspozycja strzelecka pozostawiała wiele do życzenia, bowiem łącznie zanotowali oni dwie karne rundy i czternaście dobierań. Przełożyło się to na zajęcie przez nich odległej, 14. lokaty z prawie sześciominutową stratą do zwycięzców.
Kolejnym akcentem czempionatu juniorów w Pokljuce będą sobotnie sprinty.
Pojedyncza sztafeta mieszana:
1. Niemcy (Johanna Puff, Darius Lodl) 40:22.0 (0+4)
2. Rosja (Anastazja Griszina, Ewgenij Emerkonow) +12.5 (0+11)
3. Francja (Fany Bertrand, Paul Fontaine) +18.8 (0+6)
4. Włochy (Martina Trabucchi, Iacopo Leonesio) +41.8 (0+8)
5. Finlandia (Noora Kaisa Keranen, Arttu Heikkinen) +1:14.4 (1+9)
6. Słowacja (Zuzana Remenova, Damian Cesnek) +1:36.2 (0+11)
...
8. Polska (Daria Gembicka, Jan Guńka) +1:58.1 (2+10)
Sztafeta mieszana:
1. Francja (Camille Coupe, Jeannie Richard, Damien Levet, Jacques Jefferies) 1:10:36.6 (0+3)
2. Niemcy (Selina Marie Kastl, Luise Mueller, Benjamin Menz, Albert Engelmann) +47.1 (0+2)
3. Czechy (Gabriela Masarikova, Tereza Jandova, Ondrej Manek, Jonas Marecek) +59.3 (0+7)
4. Włochy (Gaia Brunetto, Sara Scatollo, Christoph Pircher, Nicolo Betemps) +1:02.2 (1+10)
5. Bułgaria (Valentina Dimitrova, Lora Hristova, Vasil Zashev, Bladoy Todev) +1:31.2 (0+8)
6. Austria (Lea Rothschopf, Lara Wagner, Maximilian Prosser, Andreas Hechenberger) +2:05.4 (1+12)
...
14. Polska (Barbara Skrobiszewska, Amelia Liszka, Konrad Badacz i Marcin Zawół) +5:51.0 (2+14)
Seweryn Czernek
O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.