
Przedstawiciel Pentagonu ocenił postępy rosyjskich sił na Ukrainie
- Dodał: Anna Wysocka
- Data publikacji: 01.03.2022, 20:20
Przedstawiciel Pentagonu, John Kirby, ocenia, że rosyjska armia użyła dotychczas 80 procent ze zgromadzonych wokół granic Ukrainy sił, a od początku inwazji rosyjscy żołnierze mieli wystrzelić 400 rakiet. Nie odnotowano kolejnej próby szturmu na Odessę, lecz trwają próby okrążenia Charkowa. Kirby ocenia, że głównym celem jest odcięcie ukraińskich sił na wschodzie kraju.
- Długa kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem niemal nie poczyniła postępów w ciągu ostatniej doby, wiele pojazdów jest bez paliwa - powiedział przedstawiciel Pentagonu, który następnie dodał, że im nie tylko zaczyna brakować paliwa, ale także jedzenia.
Rzecznik wspomniał również o konwoju oddalonym o około 20 kilometrów od Kijowa, który mogliśmy zobaczyć na zdjęciach satelitarnych, które opublikowali przedstawiciele amerykańskiej firmy Maxar Technologies. Kolumna pojazdów wojskowych rozciągała się na mniej więcej 64 kilometry długości.
Według przedstawiciela Pentagonu Rosja może uciekać się do bardziej niszczycielskiej broni, której użycie spowoduje gwałtowny wzrost liczby ofiar. Kirby zaznaczył, że choć rosyjska armia dysponuje wieloma środkami, nie można zapomnieć o determinacji i sile ukraińskiego narodu.
Kirby przekazał, że wielu z rosyjskich żołnierzy, którzy zostali wysłani na Ukrainę, to poborowi, którzy nawet nie wiedzieli, że jadą walczyć. Co więcej, Amerykanin powiedział, iż istnieją dowody na to, że niektóre rosyjskie jednostki poddają się bez walki.
Źródło: PAP, NPR

Anna Wysocka
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim.