
Naukowcy sugerują, że fabuła sztuki „Cymbelin” nie została wymyślona przez Szekspira
- Dodał: Paulina Klimek
- Data publikacji: 25.04.2022, 18:59
Odnaleziono marginalia świadczące o tym, że William Szekspir mógł ukraść fabułę sztuki Cymbelin.
Mało znana szesnastowieczna książka, Kronika Fabyana z 1533 roku, dostarcza przekonujących dowodów, że Cymbelin została zainspirowana zapomnianą dziś sztuką Sir Thomasa Northa. Kompendium historii Wielkiej Brytanii i Francji zawiera na marginesie notatki Northa, które zostały powiązane ze szczegółami komedii Szekspira.
Michael Blanding, który odkrył tę książkę w Houghton Library na Uniwersytecie Harvarda, powiedział, że notatki na marginesie nie mogły być oparte na sztuce Szekspira, ponieważ North zmarł około sześć lat przed przyjmowaną datą pierwszego wystawienia sztuki.
- To rewolucyjne odkrycie, które trudno zinterpretować w inny sposób niż to, że North użył tej książki, żeby napisać swoją własną sztukę, którą później zaadaptował Szekspir - powiedział Blanding.
Marginalia w znalezionej książce zostały przeanalizowane przez Dennisa McCarthy’ego, niezależnego badacza, który od 2005 roku używa oprogramowania antyplagiatowego do ujawnienia powiązań między Hamletem, a notatkami Northa. Jego badania zainspirowały Blandinga do wydania książki North by Shakespeare, która w zeszłym roku została wydana ponownie pod nowym tytułem, In Shakespeare’s Shadow.
Blanding odnalazł dziesiątki szestanstotwiecznych książek, które należały do rodziny North, kilka z nich posiada jego marginalia. Co prawda North znany jest jako tłumacz Żywotów Plutarcha, uznanego źródła rzymskich sztuk Szekspira, marginalia odnalezione w Kronice Fabyana często korespondują punkt po punkcie z historyczną fabułą „Cymbelin”.
- Na przykład zarówno marginalia, jak i sztuka, odnoszą się do powtarzających się prób Juliusza Cezara najechania Brytanii i wskazują obsesyjną koncentrację na temacie daniny płaconej Rzymowi przez angielskich królów - wskazuje Blanding.
McCarthy przyznał, że znalezione marginalia Northa silnie sugerują, że twórczy geniusz stojący za „Cymbelin” był w rzeczywistości Thomasem Northem. - Z 53 wyraźnych komentarzy Northa na marginesie, ponad połowa odnosi się do postaci i wydarzeń, o których mowa w sztuce Szekspira - dodaje Dennis McCarthy.
- Nie wydaje mi się, by istniał żaden powód, by sądzić, że Szekspir miałby wiedzieć o tych adnotacjach lub zupełnie nieudokumentowanej i nieznanej sztuce, którą rzekomo napisał North - odniósł się do sprawy Michael Dobson, dyrektor Instytutu Szekspira w Stratford-upon-Avon.
Źródło: The Guardian

Paulina Klimek
Ukończyła Zarządzanie mediami i reklamą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Blogerka i pasjonatka literatury. W wolnych chwilach fotograf turniejów piłkarskich. Z zamiłowaniem do chodzenia po górach. Kontakt: klimek.paulina02@gmail.com