
Zmarł Gilberto Rodríguez Orejuela, kolumbijski baron narkotykowy, rywal Pablo Escobara
- Dodał: Aleksandra Bazelak
- Data publikacji: 01.06.2022, 21:45
Gilberto Rodríguez Orejuela, były przywódca kartelu z Cali i rywal Pablo Escobara, zmarł w wieku 83 lat w więzieniu w Karolinie Północnej, gdzie od 2006 r. odbywał karę 30 lat pozbawienia wolności.
- Wiadomość o jego śmierci wczoraj wieczorem bardzo nas zasmuciła. Nasze myśli i modlitwy są w tym czasie z jego rodziną - powiedział David Markus, prawnik Orejueli, nie podając żadnych szczegółów.
W kwietniu 2020 r. Markus ogłosił, że słynny baron narkotykowy zmagał się z kilkoma chorobami przewlekłymi i jego życie było zagrożone już podczas pandemii COVID-19.
Gilberto Rodríguez Orejuela, pseudonim El Ajedrecista (Szachista), wraz z bratem Miguelem stał na czele potężnego kartelu z Cali, który kontrolował 4/5 rynku kokainy w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce po śmierci ich odwiecznego rywala Pabla Escobara z kartelu z Medellín, obaj zostali złapani w Cali w 1995 roku.
Źródło: DW
Aleksandra Bazelak
Oficjalnie: studentka Technologii Żywności na Politechnice Opolskiej. Nieoficjalnie: lekkoduszna melancholiczka, miłośniczka podróży, irlandzkiej whiskey i chałki z masłem. Comedamus et bibamus cras enim moriemur.