Niebezpieczne przegrzanie organizmu - jak radzić sobie podczas upałów?
- Data publikacji: 27.08.2022, 07:12
Tegoroczne lato rozpieszcza nas piękną pogodą. Niewiele opadów i cudownie świecące słońce sprawiają, że wakacje zapadną większości Polaków na długo w pamięci. Jedynym minusem jest bardzo wysoka temperatura powietrza, która może doprowadzić do przegrzania organizmu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas upałów i jak sobie radzić z groźnym udarem cieplnym.
Czym jest udar cieplny?
Udar cieplny, zgodnie z naukową definicją, jest to zespół objawów występujących po długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne oraz wysoką temperaturę. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi porażeniu cieplnemu są wysoka wilgotność i mały ruch powietrza. W takich warunkach temperatura ciała może podnieść się do poziomu, z którym organizm nie radzi sobie w naturalny sposób. O udarze cieplnym świadczą silne objawy, takie jak:
- wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C);
- gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra;
- szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;
- możliwa utrata przytomności.
Co robić w przypadku udaru cieplnego?
Objawy udaru mogą doprowadzić do poważnych powikłań a nawet śmierci. Dlatego trzeba reagować jak najszybciej - w pierwszej kolejności zadzwonić na numer 112 lub 999 i wezwać pomoc. W czasie oczekiwania na karetkę należy przenieść osobę podejrzewaną o udar cieplny w chłodne, zacienione miejsce i postarać się obniżyć temperaturę ciała. Można to zrobić na kilka sposobów. Sprawdzą się tu zimne okłady z mokrych ręczników. Jeśli osoba z objawami przegrzania jest przytomna, wówczas można zastosować zimną kąpiel lub prysznic.
Uwaga!
W przypadku udaru cieplnego nie należy podawać płynów do czasu przyjazdu karetki.
Nie każde przegrzanie to udar cieplny
Wyżej opisane objawy towarzyszą udarowi cieplnemu, który może doprowadzić do śmierci. Jednak porażenie cieplne występuje stosunkowo rzadko. Znacznie częściej dochodzi do przegrzania organizmu, którego objawy są łagodniejsze. Należą do nich:
- podwyższona temperatura ciała;
- zaczerwieniona i piekąca skóra,
- ból głowy;
- ogólne osłabienie.
Jak radzić sobie z przegrzaniem organizmu?
W przypadku przegrzania organizmu trzeba zadbać o schłodzenie ciała - przede wszystkim przejść do chłodnego miejsca. Do ochłodzenia skóry można wykorzystać zimne okłady, chłodną kąpiel lub prysznic. Należy także odpowiednio nawadniać organizm, pijąc dużo chłodnych napojów. Najlepiej wybierać wodę lub napoje elektrolitowe. Ważne jest, aby pić małymi łykami z przerwami, takie nawadnianie jest bardziej efektywne niż łapczywe picie dużych ilości płynu. Przegrzaniu organizmu mogą również towarzyszyć bóle głowy. W takim wypadku można zastosować lek przeciwbólowy.
Kiedy nic nie pomaga
Jeżeli środki przeciwbólowe nie działają i pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak wymioty czy zawroty głowy, trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza. Podczas rejestracji należy wyraźnie zaznaczyć, że objawy wskazują na przegrzanie i konieczna jest szybka konsultacja medyczna. Jeśli nie uda się zapisać do lekarza rodzinnego, można skorzystać z usług prywatnej opieki zdrowotnej. Koszt wizyty u internisty w Warszawie to około 200 złotych.
Jak zapobiegać przegrzaniu organizmu?
Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć i warto się do niego stosować. Każdy może skutecznie zapobiegać przegrzaniu organizmu wprowadzając w życie kilka prostych zasad. Przede wszystkim, w upalne dni, w godzinach od 10.00-15.00, należy unikać słońca. Wychodząc z domu warto mieć osłoniętą głowę. Najlepiej korzystać z czapek z daszkiem i kapeluszy z dużym rondem, które chronią nie tylko głowę, ale również twarz.
W celu ochrony skóry przed oparzeniami słonecznymi należy korzystać z kosmetyków z filtrami UV. Do wyboru jest wiele różnych opcji. Można wybrać krem, balsam lub spray. Warto także pamiętać o nawadnianiu swojego organizmu. Najlepiej mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą.
Wakacje to czas odpoczynku dla dzieci i dorosłych. Trzeba jednak dbać o to, by wypoczynek ten był bezpieczny. Ważne jest nie tylko zakładanie odpowiedniego obuwia podczas wypraw w góry, czy pływanie wyłącznie na plażach strzeżonych, ale także ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Warto pamiętać, że długotrwała ekspozycja na słońce może skończyć się nie tylko piękną opalenizną, ale również poparzeniami lub udarem cieplnym.