
Kierunek Paryż (24) - Podnoszenie ciężarów
- Data publikacji: 07.11.2022, 14:15
Podnoszenie ciężarów przyniosło Polsce wiele ważnych momentów podczas igrzysk olimpijskich, jak złote medale Waldemara Baszanowskiego. Niestety w ostatnim czasie nie jest to dyscyplina, która poszerza nasz worek medali. Zapraszamy do zapoznania się z zasadami kwalifikacji na najważniejszą imprezę sportową czterolecia, czyli igrzysk olimpijskich w Paryżu.
Zawodnicy będą rywalizować w dziesięciu kategoriach wagowych. Panowie do 61 kg, 73 kg, 89 kg, 102 kg oraz powyżej 102 kg. Panie do 49 kg, 59 kg, 71 kg, 81 kg oraz powyżej 81 kg. Tylko dwie najlżejsze kategorie u pań i panów również były rozgrywane podczas ostatnich igrzysk w Tokio.
Zawiły system kwalifikacji
Dość skomplikowanie wygląda sytuacja przydziału poszczególnych miejsc. Pewne jest to, że w Paryżu wystąpi w sumie 120 zawodników i zawodniczek. Bardzo ważną informacją jest ta, że na pomoście pojawi się taka sama ilość zawodników, jak i zawodniczek (po 60 osób danej płci). Okres kwalifikacyjny rozpoczął się 1 sierpnia 2022 roku, a zakończy się 28 kwietnia 2024 roku.
Francja, jako gospodarz imprezy, będzie miał zagwarantowane cztery miejsca z urzędu (po dwa dla zawodników i zawodniczek). 100 kolejnych miejsc będzie rozdysponowane na podstawie Olimpijskiego Rankingu Kwalifikacyjnego (OQR). Kolejność nie będzie przypadkowa – pod koniec okresu kwalifikacyjnego IWF opublikuje listy najlepszych wyników w rwaniu, podrzucie i dwuboju w każdej z wytyczonych przez federację imprezie. Bardzo ważną zmianą w porównaniu do poprzednich imprez jest ta, że do Paryża finalnie klasyfikowany będzie tylko jeden członek Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Pierwsza dziesiątka w każdej olimpijskiej kategorii wagowej będzie mogła szykować się do występu na pomoście w Paryżu.
W przypadku, kiedy dany zawodnik będzie klasyfikowany w kilku kategoriach, to rodzima federacja musi określić, w której wystąpi on na igrzyskach olimpijskich. Z kolei, jeśli wydarzy się sytuacja, że kilku zawodników w dniu publikacji list rankingowych będzie miało takie same wyniki, ich kolejność będzie ustalana według daty ich osiągnięcia.
A co z pozostałymi 14 miejscami? Tutaj zasady są jeszcze bardziej złożone. O sześć miejsc będą mogły starać się Narodowe Komitety Olimpijskie, o ile będą jeszcze miały możliwość wysłania swojego przedstawiciela na imprezę czterolecia. Przydział miejsc dla ostatnich dziesięciorga zawodników przypomina wróżenie z fusów. Teoretycznie jest to proste, bowiem po jednym miejscu w każdej kategorii wagowej zostanie przydzielone:
- najwyżej sklasyfikowanemu zawodnikowi oraz zawodniczce, którzy reprezentować będą Narodowy Komitet Olimpijski kontynentu, który nie załapał się do pierwszej dziesiątki OQR,
- w przypadku, kiedy co najmniej dwa kontynenty nie będzie reprezentowany w czołowej dziesiątce OQR, zawodnikowi oraz zawodniczce, którzy będą najwyżej w klasyfikacji oraz będą reprezentować jakikolwiek Narodowy Komitet Olimpijski na którymś z tych kontynentów,
- najwyżej sklasyfikowanym zawodnikom i zawodniczkom z Narodowych Komitetów Olimpijskich na innych kontynentach w przypadku, kiedy dany kontynent będzie miał już uzyskaną kwotę na podstawie OQR.
Jak widać, czysty obłęd. Tak złożone schematy kwalifikacji nie pomagają bowiem ani działaczom, ani poszczególnym federacjom i komitetom, a przede wszystkim – cierpią na tym sami zawodnicy, którzy nie zawsze rozumieją zasady kwalifikacji na najważniejszą imprezę.
A w jaki sposób znaleźć się w Olimpijskim Rankingu Kwalifikacyjnym? Potrzebne są do spełnienia cztery warunki:
- zawodnik musi być urodzony przed 31 grudnia 2009 roku,
- udział w seniorskich mistrzostwach świata 2023 oraz Pucharze Świata 2024 za wyjątkiem szczególnych przypadków,
- start w trzech (zawodnicy z Francji i Narodowych Komitetów Olimpijskich dwóch) zawodach z listy: mistrzostwa świata seniorów 2023, kontynentalne mistrzostwa 2023, IWF Grand Prix I 2023, IWF Grand Prix II 2023 oraz kontynentalne mistrzostwa 2024,
- zawodnicy i Narodowe Komitety Olimpijskie muszą być niekarani zgodnie z zasadami antydopingowymi.
Szanse Polaków?
Spoglądając na ostatnie rezultaty na arenie międzynarodowej, jest kilka nazwisk, które mogłyby na pomoście reprezentować Polskę w Paryżu. W szczególności powinien kwalifikację wywalczyć Piotr Kudłaszyk, który podczas tegorocznych mistrzostw Europy wywalczył brązowy medal w dwuboju. Na najniższy stopniu podium stanęła również w stolicy Albanii Monika Marach. Minimalnie poza strefą medalową była Weronika Zielińska-Stubińska. W pierwszej ósemce zakończyli swój udział podczas mistrzostw w Tiranie Bartłomiej Adamus oraz Monika Szymanek. Cała piątka naszych zawodników ma realne szanse na kwalifikację olimpijską i występ w Paryżu. Jeśli forma będzie stabilna, a nawet zwyżkowa powinniśmy mieć wiele emocji związanych z występami Biało-czerwonych. A może ktoś inny sprawi sensację i wywalczy bilet do stolicy Francji?
Kalendarium kwalifikacji
GRUDZIEŃ 2022 | Mistrzostwa świata |
MARZEC - GRUDZIEŃ 2023 | Mistrzostwa Panamerykańskie, Europy, Azji oraz Ameryki Środkowej i Karaibów, Mistrzostwa świata |
28 KWIETNIA 2024 | Zakończenie kwalifikacji |
26 LIPCA - 11 SIERPNIA | IO w Paryżu |
Wszystkie teksty z cyklu Kierunek Paryż
Opracowali: Mateusz Kirpsza i Rafał Kozieł