Pięciobój nowoczesny - MŚ U17: Dubrawski i Szmytke wicemistrzami świata!
- Dodał: Bartosz Szafran
- Data publikacji: 11.07.2023, 21:59
Franciszek Dubrawski i Bartosz Szmytke zdobyli srebrny medal w sztafecie chłopców a mistrzostwach świata U17, które rozpoczęły się w Aleksandrii. Czwarte miejsce w sztafecie dziewcząt zajęły Olga Cisek i Hanna Jakubowska.
Zawody w Aleksandrii są pierwszymi mistrzostwami świata, na których zamiast jazdy konnej rozgrywana jest nowa konkurencja pięciobojowa - tor przeszkód. W czerwcu rozgrywane były już mistrzostwa Europy U17 i U19 w tym formacie, ale jeśli chodzi o imprezę światową to jesteśmy świadkami debiutu. Jednocześnie po raz pierwszy najmłodsi adepci pięcioboju walczą w pięciu konkurencjach, czasy czwórboju i trójboju nowoczesnego mijają bezpowrotnie. Wszystko to efekt zmian, wprowadzanych po igrzyskach tokijskich przez UIPM, chcącą za wszelką cenę utrzymać status dyscypliny olimpijskiej. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, igrzyska w Paryżu będą ostatnimi z jazdą konną.
Polacy na tej zmianie skorzystali, przynajmniej dziś w Aleksandrii, bowiem okazali się na torze przeszkód bezapelacyjnie najlepsi, zdobywając 304 pięciobojowe punkty. Za nimi uplasowali się Brytyjczycy i Niemcy. Podobnie rzecz miała się na pływalni, na której Dubrawski i Szmytke byli najszybsi z czasem 1:50.65, blisko cztery sekundy wolniejsi byli Egipcjanie i o blikso 7 sekund Koreańczycy. Takie wyniki powinny oznaczać pierwsze miejsce przed finałowym laser runem, jednak nasza sztafeta gorzej spisywała się na szermierczych planszach. Licząc łącznie wyniki rundy rankingowej i bonusowej Polacy zajęli 8. miejsce - najlepsi byli Brytyjczycy. Stąd do kombinacji Szmytke i Dubraski wystartowali z drugiej pozycji, 6 sekund za Brytyjczykami. Co prawda naszej parze udało się wyprzedzić liderów, ale jeszcze lepiej biegli i strzelali Egipcjanie Osama Zaki i Mohamed Hassan, osiągając na mecie 10 sekund przewagi nad Polakami. Trzecie miejsce dla Niemców, Brytyjczycy tuż za podium.
Czwarte miejsce w sztafecie dziewcząt zajęły Olga Cisek i Hanna Jakubowska. Polki zaczęły od wysokiego, czwartego miejsca w szermierce (aż 8 punktów bonusowych) i takiej samej lokaty na torze przeszkód. Na pływalni nasza para też poradziła sobie znakomicie, uzyskując drugi czas (2:07.38). Jednakże do laser runu przystąpiły z czwartej pozycji, za plecami Niemek, Egipcjanek i Włoszek. W walce o medale liczyły się tylko te cztery dwójki, reszta po problemach na torze przeszkód, startowała 90 sekund za liderkami. Ostatecznie o złoto walczyły Niemki i Egipcjanki (minimalnie lepsze okazały się te pierwsze), Włoszki spokojnie utrzymały czwartą lokatę, Polki były czwarte.
Bartosz Szafran
Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.