Od czego powstaje opryszczka na ustach i jak się jej szybko pozbyć?
- Data publikacji: 16.07.2023, 12:30
Opryszczka na ustach potocznie określana jako „zimno” to wirusowa, zakaźna choroba skóry o nawrotowym charakterze. Wirus, który ją wywołuje, pozostaje w ciele gospodarza do końca jego życia i w momentach obniżonej odporności aktywuje się. Poza tym, że opryszczka stanowi problem natury estetycznej i często boli, to w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań. Warto więc już wtedy kiedy poczujemy pierwsze jej objawy, a więc swędzenie czy zaczerwienienie, sięgnąć po plastry na opryszczkę lub inne środki łagodzące jej objawy. Od czego dokładnie powstaje tzw. zimno na ustach i jak można go się szybko pozbyć? Podpowiadamy.
Od czego powstaje opryszczka na ustach?
Opryszczka, czyli wypełnione płynem, czerwone pęcherze, często zlokalizowane w okolicach ust wywołuje wirus HSV-1. Oznacza to, że chorobą tą można się zarazić poprzez kontakt z jej nosicielem, na przykład wykorzystywanie wspólnych sztućców czy ręczników, a także drogą kropelkową poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus HSV-1 zostaje w organizmie gospodarza już do końca jego życia i w pewnych sytuacjach reaktywuje się, powodując powstawanie nieestetycznych pęcherzy.
Ryzyko nawrotu opryszczki zwiększają przede wszystkim czynniki takie jak przemęczenie czy wyziębienie organizmu, odwodnienie, długotrwały stres, nieodpowiednia dieta czy ekspozycja na słońce. Wirusa bardzo często reaktywuje również grypa, przeziębienie lub inna infekcja przebiegająca z podwyższeniem temperatury ciała, a nawet miesiączka czy zabiegi stomatologiczne lub kosmetyczne. Dlatego osoby, które zmagają się z częstymi nawrotami „zimna” zawsze mają w domu plastry na opryszczke, które w razie pojawienia się pierwszych objawów tej dermatozy naklejają na zmienione chorobowo miejsca.
Jak pozbyć się opryszczki na ustach?
Osoba, która jest nosicielem wirusa HSV-1 będzie miała go w swoim organizmie do końca życia. Powinna więc unikać czynników, które go reaktywują. Jeżeli jednak już zauważymy pierwsze objawy opryszczki, a więc pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie, powinniśmy działać jak najszybciej. Na zmianę taką możemy nakleić plastry na opryszczkę lub posmarować to miejsce specjalnym preparatem z acyklowirem dostępnym w aptece. Niektóre osoby sięgają również po tabletki z tą samą substancją czynną. Wśród domowych sposobów, które mogą pomóc pozbyć się opryszczki na ustach, można wymienić smarowanie jej pastą cynkową.
Czy plastry na opryszczkę mogą usunąć te nieestetyczne zmiany?
Osoby, które zmagają się z nawracającym „zimnem”, bardzo często sięgają po plastry na opryszczkę. Produkty takie znacząco poprawiają komfort życia chorych, ponieważ izolują kontakt ze środowiskiem zewnętrznym takiej zmiany, a dodatkowo dają możliwość szybszego zagojenia się wargi. Ograniczają również kontakt zakażonych tkanek z innymi osobami, dzięki czemu stanowią pewną barierę ochronną w rozprzestrzenianiu się tego wirusa.