
O czym należy pamiętać, kupując samochód sprowadzony z zagranicy?
- Data publikacji: 06.05.2024, 14:55
Na te rzeczy zwróć uwagę przed zakupem
Niestety, przy kupowaniu pojazdów spoza Polski trzeba być czujnym. Czasami możesz bowiem trafić na oszustów, którzy będą próbowali zataić defekty samochodu lub sprzedać kradziony egzemplarz. Z tego powodu warto przed dokonaniem transakcji zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest zlecenie przeglądu auta, który ujawni jego ewentualne mankamenty. Drugą zaś sprawdzenie historii pojazdu za pomocą numeru VIN. Kod powinien być taki sam w dokumentach posiadanych przez sprzedawcę, jak i na tabliczce w samochodzie.
Tych dokumentów będziesz potrzebować
Gdy kupujesz pojazd, dopilnuj, aby sprzedawca przekazał Ci następujące rzeczy:
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu.
Przy okazji jeszcze w trakcie zawierania transakcji, zapytaj, czy istnieje możliwość wyrobienia tych dokumentów od razu w dwóch językach. Jeśli jest taka opcja, to z niej skorzystaj, ponieważ dzięki temu nie będziesz musiał ich później tłumaczyć za pośrednictwem tłumacza przysięgłego, a więc uda Ci się zaoszczędzić.
Przewóz samochodu do Polski – jak to zrobić?
Aby pojazd mógł legalnie jeździć po polskich drogach, musi być zarejestrowany, posiadać ważny przegląd i aktualne OC. Jak w takim razie przewieść go do naszego kraju? Oto możliwe sposoby:
- samochód niewyrejestrowany – w sytuacji, gdy poprzedni właściciel nie wyrejestrował jeszcze auta w swoim kraju, a sam pojazd ma ważne OC i aktualny przegląd, to przez 30 dni możesz poruszać się nim po Polsce. Ten sposób nie należy jednak do najpopularniejszych.
- samodzielny przyjazd autem – możesz zakupić krótkoterminowe OC oraz tymczasowe tablice wywozowe. Dzięki temu będziesz mieć 5 lub 30 dni na wjechanie pojazdem do Polski i jego rejestrację.
- skorzystanie z lawety – ostatnią możliwością jest skorzystanie z lawety. Dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał wyrabiać tymczasowych tablic czy OC. Minusem jest zaś cena, ponieważ to zazwyczaj najdroższe rozwiązanie ze wszystkich dostępnych. Z drugiej strony jest dosyć wygodne.
Rejestracja pojazdu
Możemy przejść do kolejnego kroku, jakim jest rejestracja samochodu z zagranicy - jak to zrobić? Na pewno poprzez dopełnienie formalności. Jeśli dokumenty nie zostały przetłumaczone, to tym trzeba zająć się w pierwszej kolejności z pomocą tłumacza przysięgłego. Trzeba także opłacić akcyzę, a jej stawki są zależne od pojemności silnika i wynoszą:
- 3,1% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności do 2000 cm3.
- 18,6% podstawy opodatkowania dla silników o pojemności powyżej 2000 cm3.
Przy czym podstawa to cena samochodu. Istnieje jednak pewien wyjątek i dotyczy on pojazdów hybrydowych typu plug-in. Przy silnikach o pojemności do 2000 cm3 jesteś zwolniony z podatku akcyzowego, zaś powyżej tej wartości akcyza wynosi 9,3%.
Koszt rejestracji
Niestety, sama akcyza to nie jedyny koszt, jaki przyjdzie Ci ponieść. Przed rejestracją auta przyjdzie Ci jeszcze zapłacić za jego przegląd. Następnie przyjdzie Ci jeszcze uiścić opłatę za:
- pozwolenie czasowe,
- dowód rejestracyjny,
- tablicę rejestracyjną,
- nalepkę legalizacyjną.
Koszt powyższych dokumentów nie powinien przekroczyć 200 zł. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zdecydujesz się na zakup droższej indywidualnej tablicy rejestracyjnej.
Formalności do załatwienia w urzędzie
Jednym z ostatnich kroków jest udanie się ze wszystkimi przetłumaczonymi dokumentami do urzędu. Powinien być to wydział komunikacji właściwy dla miejsca zamieszkania. W nim złóż wniosek o rejestrację pojazdu. Urzędnik będzie od Ciebie potrzebował następujących dokumentów:
- dowodu tożsamości,
- dowodu własności pojazdu,
- karty pojazdu (jeśli ją dostałeś),
- zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu,
- tablice rejestracyjne,
- potwierdzenie uiszczenia akcyzy.
Od momentu złożenia wniosku, urząd będzie miał 30 dni na wydanie stałego dowodu rejestracyjnego.
Pamiętaj o obowiązkowym OC
Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, powinieneś zakupić OC na 12 miesięcy dla samochodu zakupionego poza granicami Polski. Pamiętaj, że jest to obowiązkowe ubezpieczenie i jazda autem bez ważnej polisy grozi karą. Wcześniej możesz posługiwać się OC tymczasowym. Jeśli to Ty sprzedałeś pojazd, zapoznaj się z sprzedaż samochodu a OC (co musisz wiedzieć).
Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się dla Ciebie pomocny! Zakup samochodu z zagranicy potrafi być sporą okazją lub szansą na zakup wymarzonego modelu niedostępnego w naszym kraju. Z drugiej strony ważne jest dopilnowanie wszelkich formalności oraz upewnienie się, że interesujący Cię egzemplarz nie jest kradziony i nie posiada ukrytych wad, które wyszłyby w trakcie jego użytkowania. Jednak zachowując odpowiednią rozwagę, rzeczywiście można nabyć pojazd, który spełni Twoje oczekiwania.
Źródło: Artykuł sponsorowany