Własna firma – wady i zalety
- Dodał: Łukasz Bok
- Data publikacji: 04.01.2019, 17:55
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy zastanawia się, czy lepiej założyć własną firmę, czy pozostać na etacie. Obydwie formy zatrudnienia mają swoje wady i zalety, choć bycie sobie szefem brzmi bardzo kusząco.
Większość osób zna realia pracy “dla kogoś”. To wygodna opcja, w której nie trzeba się o nic martwić pod warunkiem, że wypełnia się wszystkie obowiązki. Posiadanie firmy owiane jest tajemnicą, a brak wiedzy na temat kulisów prowadzenia działalności często skutkuje porzuceniem myśli o własnym biznesie. Czy warto wobec tego zakładać firmę?
Zabawa w szefa
Chyba każdy marzy o tym, żeby być dla siebie sterem i okrętem. Własna działalność to idealna okazja do sprawdzenia się w roli szefa. Nie każdy jednak ma predyspozycje do bycia liderem zespołu, to bardzo trudne zadanie. Każda pomyłka, niedotrzymanie terminu, porażka jest odpowiedzialnością właściciela firmy.
W przypadku działalności jednoosobowych trzeba nauczyć się samodyscypliny i determinacji (pomimo tego, że nikt nas nie może zwolnić). Bycie szefem buduje pewność siebie, więc korzystnie wpływa na relacje międzyludzkie.
Elastyczny grafik
Ogromną zaletą prowadzenia własnej działalności jest możliwość ustalenia swojego grafiku. Koniec z rutyną i monotonnością. Teoretycznie możesz pracować, kiedy tylko masz na to ochotę pod warunkiem, że nie zaniedbujesz firmy.
Elastyczne godziny pracy nie oznaczają jednak urlopu co drugi dzień. Własny biznes to mnóstwo pracy, szczególnie na początku. Jeśli poświęcisz się w całości, w ciągu kilku lat Twoje życie może zamienić się w idyllę.
Potęga reklamy i większe zarobki
Nie każda działalność odniesie sukces. Może nam się wydawać, że pomysł jest genialny, ale bez klientów firma nie istnieje. Bardzo ważna jest zatem odpowiednia reklama, np. w postaci implementacji strategii SEO i pozycjonowania.
Specjaliści do spraw e-marketingu z warszawskiej agencji MiroMind radzą, aby skupić się na reklamie w sieci, nawet jeśli działalność prowadzona jest lokalnie. Potencjał internetu w dalszym ciągu nie jest doceniany, choć największe firmy na świecie właśnie w ten sposób docierają do swoich odbiorców. A przecież im więcej klientów, tym większe przychody.
Zakupy netto
Posiadacze firmy mogą cieszyć się zakupami w cenie netto, pod warunkiem, że są zarejestrowani jako płatnicy podatku VAT. Jak to wygląda w praktyce? Właściciel, który dokonał zakupu na potrzeby swojej działalności, ma prawo odliczyć podatek VAT i zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Kwota oczywiście nie może przekraczać maksymalnej wysokości należnego podatku.
Stresujące zajęcie?
Prowadzenie własnej firmy nie należy do najprostszych zajęć. Początki bywają trudne, szczególnie jeśli zdecydujemy się załatwić wszelkie formalności samodzielnie. Nagle okazuje się, że trzeba wypełnić setki dokumentów, uzyskać zgody, licencje, rozliczyć faktury. Jednym słowem biurokracja.
Faktycznie, stres pojawia się dosyć często podczas prowadzenia działalności, dlatego bezpieczniej jest skorzystać z usług profesjonalistów. Absolutną podstawą jest znalezienie księgowej, która odciąży właściciela od tej najmniej przyjemnej strony posiadania własnej firmy. Wraz z rozwojem i większymi przychodami, warto zatrudnić kolejne osoby. W ten sposób zyskasz więcej czasu dla siebie, a stres może zniknąć.
Pieniądze na start
Wiele osób martwi się brakiem środków na rozpoczęcie działalności. Każda firma wymaga wkładu pewnego kapitału, nie oznacza to jednak, że szanse na otworzenie biznesu spadają w tym momencie do zera. Z pomocą przychodzą dotacje.
W Urzędzie Pracy można złożyć wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Najlepiej jest to zrobić na początku stycznia, kiedy pula jest jeszcze pełna i nikt nie skorzystał ze środków. Trzeba być jednak przygotowanym na dużą konkurencję, nie każdy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Podstawą jest porządny biznesplan. Jeśli nie wiesz, jak go stworzyć, zgłoś się do specjalisty. W sieci można znaleźć mnóstwo ogłoszeń osób i firm, które zajmują się pomocą w uzyskaniu dofinansowania.
Własny biznes może przynieść naprawdę dużo korzyści. Nie chodzi tylko o potencjalnie wyższe zarobki, ale także o satysfakcję, że udało się stworzyć coś od zera, takie “zawodowe dziecko”. Jeśli masz pomysł i głęboko wierzysz w swój sukces, spróbuj. Przecież z marzeń się nie rezygnuje.