
Szybki internet światłowodowy – jak wybrać ten najlepszy?
- Dodał: Poinformowani .pl
- Data publikacji: 10.06.2025, 14:41
Światłowód to obecnie najchętniej wybierany typ internetu domowego. Jest szybki, stabilny, niezawodny i, co najważniejsze, odporny na zakłócenia. Ale skoro opcji jest tyle, to jak się w tym wszystkim połapać? Jaki internet światłowodowy naprawdę warto wybrać? Podpowiadamy!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze internetu światłowodowego?
Internet światłowodowy, czyli inaczej światłowód, to technologia, która do transmisji danych wykorzystuje kable światłowodowe – stąd jego nazwa. Internet dociera więc do Ciebie dosłownie za pomocą światła. Decydując się na jego podłączenie do swojego domu, mieszkania czy firmy, warto wziąć pod uwagę prędkość przesyłu i odbierania danych, dostępność ewentualnych dodatkowych usług, jakie oferuje dostawca, zasięg Wi-FI oraz elastyczność umowy.
Nie bez znaczenia będzie też… rodzaj światłowodu. Tak, internet światłowodowy też ma swoje typy, dlatego zanim więc zamówisz taką usługę, sprawdź, która opcja najlepiej pasuje do Twoich potrzeb.
W praktyce wyróżnia się kilka rodzajów światłowodu. Najczęściej spotykanym jest FTTH, czyli Fiber To The Home. W jego przypadku internet jest dostarczany bezpośrednio do danego domu/lokalu, bez rozprzestrzeniania się po drodze do innych mieszkań, dzięki czemu możesz liczyć na najwyższą prędkość internetu i najlepszą przepustowość sieci. Światłowód FTTH zamówisz np. wybierając internet światłowodowy z oferty Orange.
Inną opcją jest FTTB (Fiber to The Building), czyli internet światłowodowy docierający do budynku, a konkretnie do skrzynek rozdzielczych, z których później „leci” do Ciebie oraz innych mieszkań. Ostatnim rodzajem światłowodu jest FTTC (Fibert Ti The Crub), czyli opcja, w której internet dociera do skrzynek rozdzielczych rozstawionych na osiedlu, a dopiero później do Twojego bloku (aż w końcu: mieszkania) lub domu.
Jaką prędkość światłowodu wybrać?
Prędkość światłowodu warto dobrać do tego, w jaki sposób użytkujesz internet oraz ile urządzeń ma z niego korzystać równocześnie. W Orange znajdziesz kilka opcji dopasowanych do różnych potrzeb. I tu nie chodzi tylko o „szybciej = lepiej”, ale o to, co faktycznie Ci się przyda.
Przykładowo internet światłowodowy do 300 Mb/s będzie wystarczający, jeśli korzystasz z sieci głównie do przeglądania stron, YouTube’a, pracy z dokumentami czy okazjonalnego streamingu. Może być idealny dla jednej lub dwóch osób. Opcja do 600 Mb/s to dobry wybór dla rodzin, gdzie każdy ma własny telefon, komputer czy inny sprzęt, dzieci grają online w mniej wymagające gry, a wieczory to czas na filmy i seriale.
Wersja od 1 Gb/s do nawet 8 Gb/s to już prędkości światłowodu dla najbardziej wymagających. Sprawdzi się np. przy pracy z dużymi plikami, potrzebie grania w zaawansowane gry online bez lagów, regularnym braniu udziału w wideokonferencjach i streamowaniu w najwyższej jakości. A także w przypadku korzystania z technologii smart home, lub po prostu – łączenia się z siecią wielu urządzeń naraz.
Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze możliwe jest korzystanie ze światłowodu w najwyższej określonej przez dostawcę prędkości. Decydując się na internet światłowodowy, sprawdź, jakiej prędkości możesz spodziewać się w swojej okolicy – na mapie dostawcy, która może być dostępna na jego stronie internetowej. Niemniej ważny jest sprzęt, na którym chcesz korzystać z wysokich prędkości, by móc wydobyć cały potencjał światłowodu. Nowoczesny komputer i Wi-Fi 6E lub Wi-Fi 7 mogą być Twoim sprzymierzeńcem. Sprawdź wymagania sprzętowe u swojego dostawcy, by móc wykorzystać światłowód na maxa.
Światłowód – jak wygląda instalacja i co z routerem?
W Orange instalacja światłowodu odbywa się po umówieniu terminu z technikiem. W zależności od lokalizacji czas oczekiwania może się różnić, ale cały proces jest prosty i przejrzysty, niewymagający od Ciebie większej ingerencji, niż podpisanie umowy.
Wybór internetu światłowodowego to decyzja, która ma realny wpływ na komfort życia – szczególnie jeśli internet to dla Ciebie coś więcej, niż tylko okazjonalne sprawdzanie skrzynki mailowej.
Źródło: Artykuł sponsorowany