50 lat "Latającego cyrku Monty Pythona"
- Dodał: Karol Truszkowski
- Data publikacji: 06.10.2019, 15:05
Program zadebiutował w telewizji odcinkiem zatytułowanym Którędy Kanada? 5 października 1969 roku. Z tej okazji w sobotę zorganizowano obchody rocznicowe w londyńskiej hali koncertowej Roundhouse. Wielu fanów przywdziało kostiumy swoich idoli i próbowało pobić Światowy Rekord Guinessa poprzez utworzenie największego tłumu osób przebranych za Gumbysów.
Grupa Monty Python została założona w późnych latach 60. XX wieku przez 6 komików, którzy poznali się na studiach. Byli to Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones i Michael Palin z Anglii oraz Terry Gilliam z USA. Często są oni porównywani do zespołu The Beatles. Jak Czwórka z Liverpoolu zrewolucjonizowała muzykę, tak Monty Python zrewolucjonizował poczucie humoru. Zdefiniowali na nowo ramy tradycyjnych skeczy, w których regularnie sięgali po tematy kontrowersyjne. Odnosili się do spraw religijnych i kpili z instytucji życia publicznego czy społecznego. Mimo to, Wielka Brytania, a później kolejne kraje pokochały prezentowany przez nich specyficzny poziom humoru. Oprócz serialu, który składał się z 45 odcinków, nakręcono też kilka filmów pełnometrażowych: A teraz coś z innej beczki, Monty Python i Święty Graal, Żywot Briana i Sens życia według Monty Pythona. Do historii przeszło wiele scenek. Chyba każdy słyszał przynajmniej raz w życiu o Najzabawniejszym dowcipie świata, Mielonce Spam czy Hiszpańskiej Inkwizycji.
Choć program był emitowany do 1974 roku, a drogi komików dawno się rozeszły, to nadal cieszy się dużą popularnością. W 2014 roku wszyscy żyjący członkowie Monty Pythona wystąpili razem po 40 latach przerwy. Bilety na ich występ wyprzedały się w mniej niż 1 minutę. O wielkości popularności oraz dziedzictwie grupy niech świadczą też liczne nawiązania w najprzeróżniejszych tworach współczesnej kultury, do których należą m.in. seria gier komputerowych Worms, japoński serial Girls und Panzer czy kultowa produkcja Gra o Tron.
And now for something completely different... To celebrate #Python50 the BBC's photo archive team have unearthed and lovingly restored rare @MontyPython photos and documents: https://t.co/WhNGE2txXI pic.twitter.com/Lh1UhlxhH7
— BBC Press Office (@bbcpress) 5 października 2019
Karol Truszkowski
Miłośnik geografii, historii XX wieku, ciężkiej muzyki i japońskiej popkultury. Absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.