Ludzie mają drugi mózg?
- Data publikacji: 12.06.2018, 12:40
Według naukowców, których badania zostały opublikowane w czasopiśmie JNeurosci, ludzie mają „drugi mózg”. Jest nim jelitowy układ nerwowy.
Jelitowy układ nerwowy (ENS – z ang. Enteric nervous system) to sieć miliona neuronów zlokalizowana w przewodzie pokarmowym, która pomaga kontrolować funkcjonowanie układu pokarmowego. ENS należy do obwodowego układu nerwowego, który jest oddzielny od ośrodkowego układu nerwowego (CNS – central nervous system). Współpracują one ze sobą w kontrolowaniu wszystkich czynności ludzkiego organizmu.
Jednak, jak uważają naukowcy, ENS posiada połączenia nerwowe, których aktywność nie ogranicza się tylko do komunikacji z CNS. Dzięki sieci połączeń ENS może niezależnie od CNS kontrolować pracę przewodu pokarmowego.
Nick Spencer z Flinders University of Australia uważa, że z perspektywy ewolucji jest to właściwie nasz pierwszy mózg. Wyjątkową cechą przewodu pokarmowego jest fakt, że jest to jedyny organ wewnętrzny, który wyposażony jest we własny kompletny system nerwowy, który może działać niezależnie od mózgu czy rdzenia kręgowego.
Najnowsze badania skupiły się na neuronach zlokalizowanych w jelicie grubym myszy.
- Jedną z wielkich tajemnic przewodu pokarmowego jest, jak tak ogromna populacja neuronów (400 000), która położona jest w ścianie jelita, potrafi wygenerować potencjał elektryczny i skurcze mięśni gładkich, umożliwiając transport zawartości jelitowej – mówi Spencer.
Dzięki obrazowaniu wysokiej rozdzielczości, naukowcy wykryli rytmiczne przekazywanie impulsów nerwowych przez neurony milionom komórek mięśni gładkich budujących ścianę jelita.
Rytmiczne i synchroniczne przekazywanie impulsów zostało już wcześniej wykryte w ośrodkowym układzie nerwowym, ale wykrycie tego w ENS jest czymś całkowicie nowym.
- Zbyt często w medycynie jest potrzeba wyleczenia chorób bez zrozumienia, jak zaatakowany organ w rzeczywistości pracuje. Do czasu tych badań nie mieliśmy pojęcia, jak dokładnie olbrzymia liczba neuronów w ENS doprowadza do skurczu mięśni. Teraz, jak już wiemy, jak to działa w normalnych warunkach, mamy możliwość zrozumienia zaburzeń występujących w ENS. Chroniczne zatwardzenie może być tego skutkiem, a dotyka ogromną liczbę ludzi – dodaje Spencer.