Obłoki srebrzyste – niezwykłe chmury
- Data publikacji: 20.06.2018, 21:40
Obłoki srebrzyste tworzą się w mezosferze, czyli na nietypowej wysokości 60 – 90 km nad ziemią, a zatem kilka razy wyżej niż wysokość, na jakiej latają samoloty, zostawiające smugi na niebie. Są to chmury niezwykłe pod każdym względem, a ich obserwacja to inspirujące przeżycie.
Geneza tego zjawiska jest również bardzo nietypowa – przewiduje się, że para wodna zawarta w mezosferze pochodzi między innymi ze źródeł antropogenicznych – zostawiają ją tam startujące rakiety, podobnie jak samoloty zostawiają swoje smugi na wysokości przelotowej, gdzie niska temperatura wymusza natychmiastową resublimację pary i przekształcenie jej w mikroskopijne kryształki lodu. W mezosferze temperatura jest jeszcze niższa, spada tam do -100 stopni Celsjusza. Szacuje się, że pewne ilości pary wodnej w mezosferze mogą pochodzić z meteorytów, które spalają się głównie właśnie w niej.
Obłoki srebrzyste, zwane również NLC (ang. noctilucent clouds), to najwyżej położone chmury mogące występować w atmosferze. Obserwowane są w nocy, w przypadku półkuli północnej (w tym w Polsce), gdy słońce znajduje się nie więcej, niż 16 stopni poniżej horyzontu. Z tego powodu najlepiej obserwować je w umiarkowanych szerokościach geograficznych, w Polsce (półkula północna) w lecie. Odbijają one światło słoneczne, dlatego obserwujemy je w nocy nad północnym horyzontem, bo to pod nim wtedy znajduje się Słońce.
W Polsce najlepsze warunki do obserwacji są nad morzem, gdzie północny nieboskłon, położony nad taflą Bałtyku, charakteryzuje się czystym powietrzem i nie jest nadmiernie oświetlony. Niemniej warunki do obserwacji obłoków srebrzystych latem są dobre w całej Polsce.
BIBLIOGRAFIA:
https://piorunujaco.pl/2017/06/23/obloki-srebrzyste-nlc-20-21-czerwca-2017-4k/
https://news.astronet.pl/index.php/2004/07/04/n4271/
http://aim.hamptonu.edu/index.html
https://www.nasa.gov/mission_pages/aim/news/noctilucent-season2011.html