
Egipt: podczas wyjątkowej parady 22 mumie faraonów przewieziono do nowego muzeum
- Dodał: Karol Gąsienica
- Data publikacji: 04.04.2021, 01:30
W sobotę (3.04) ulicami Kairu przeszła wyjątkowa parada, podczas której do nowo powstałego muzeum przewiezione zostały 22 mumie starożytnych władców Egiptu. Wydarzenie to zostało nazwane Złotą Paradą Faraonów i było transmitowane na żywo w telewizji oraz internecie.
Mumie 18 królów i 4 królowych przewiezione zostały z Muzeum Egipskiego do oddalonego o 5 kilometrów Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej. Antyczni władcy zostali przetransportowani zgodnie z chronologicznym porządkiem ich panowania, jako pierwszy przewieziony został Sekenenre Tao II, władca panujący w XVI wieku p.n.e., a jako ostatni Ramzes IX, który rządził Egiptem w XII wieku p.n.e. Największą atrakcją była mumia Ramzesa II, najsłynniejszego egipskiego faraona.
Szczątki byłych władców, na czas przejazdu, umieszczono w specjalnych trumnach wypełnionych azotem. Przewożone były na udekorowanych pojazdach w otoczeniu m.in. replik rydwanów konnych. Co więcej, przed samą paradą odnowiono drogi, którymi transportowano mumie, aby przejazd był jak najbardziej płynny. W związku ze spadkiem zakażeń SARS-CoV-2, rząd zniósł obostrzenia dot. zakazu zgromadzeń na świeżym powietrzu, dzięki czemu całemu wydarzeniu z bliska przyglądać się mogło bardzo wielu kairczyków. Paradzie towarzyszyło również wiele występów artystycznych, a całe to wydarzenie przygotowane zostało z niesamowitym rozmachem.
Nowo powstałe muzeum, w którym umieszczono mumie, zostanie otwarte dla zwiedzających jeszcze w kwietniu. Egipskie władze mają nadzieję, że da to impuls branży turystycznej, która wyjątkowo ucierpiała z powodu pandemii. Wpływy z turystyki stanowią około 10% egipskiego PKB.
Kwestia publicznego wystawiania mumii budzi w Egipcie kontrowersje. Wielu muzułmańskich uczonych uważa, że zmarłych powinno się traktować z należytym szacunkiem, a wystawianie ich szczątków w muzeach jest nieetyczne.