
Polska kupiła od Turcji 24 drony bojowe Bayraktar TB2
- Data publikacji: 24.05.2021, 20:53
W poniedziałek, 24 maja 2021 r., minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał z głównym menadżerem firmy Baykar Halukiem Bayraktarem umowę zakupu 24 dronów bojowych Bayraktar TB2.
W dniach 24-25 maja 2021 r. w Ankarze odbywa się spotkanie polskiej delegacji, pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy, z delegacją turecką pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana.
Pierwszym punktem spotkania było podpisanie umowy kupna 4 zestawów dronów bojowych Bayraktar TB2. Każdy z zestawów zawiera 6 dronów, czyli zakupiono łącznie 24 maszyny tego typu. Kontrakt zakupu zawiera także: pociski kierowane laserowo MAM-L i MAM-C, mobilne stacje kontroli, radary SAR, symulatory, pakiety części zamiennych, system szkoleniowy i logistyczny. Cena za jeden zestaw wyniosła 67 milionów dolarów. Pierwszy zestaw trafi do Polski na początku 2022 r. Ostatnie zestawy zostaną dostarczone do końca 2024 r. Argumentem, który przeważył o wyborze tego konkretnego modelu drona, była jego wysoka skuteczność w walce z rosyjskimi systemami wojskowymi, używanymi przez Armenię podczas wojny w Górskim Karabachu.
Resort obrony informuje także, że w ramach kontraktu zostanie udzielona 24-miesięczna gwarancja na zakupiony sprzęt, a także transfer technologii, zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.
Następnie przeprowadzono rozmowy na temat zaangażowania się Turcji w bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej na wschodniej i południowej flance NATO. Rozmowy miały na celu przedwstępne ustalenie dwóch trójstronnych porozumień wojskowych:
- Polska-Rumunia-Turcja,
- Polska-Ukraina-Turcja.
Mają one na celu postawienie przeciwwagi w Europie środkowowschodniej i nad Morzem Czarnym, wobec Federacji Rosyjskiej. Wstępnie postanowiono, że w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku będą stacjonować (prawdopodobnie rotacyjnie) tureckie wielozadaniowe myśliwce F-16. Ich zadaniem będzie patrolowanie i ochrona przestrzeni powietrznej na wschodniej flance NATO. Wszelkie formalne ustalenia zostaną dokonane podczas szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca 2021 r. w Brukseli.
Doszło także do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, w tym w sektorze rolnictwa, sportu i turystyki. Tematem rozmów była też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.
25 maja 2021 r. polska delegacja spotka się z żołnierzami polskimi stacjonującymi rotacyjnie na terenie Turcji.