Tokio 2020 - Wioślarstwo: osada Kowalski/Mikołajczewski poza finałem A
- Dodał: Jakub Łosiak
- Data publikacji: 28.07.2021, 04:56
Już teraz wiemy, że polscy wioślarze wrócą do kraju z jednym medalem. Po srebrny krążek sięgnęła czwórka podwójna kobiet. Trzy pozostałe polskie osady, które pływały w finałach A na podium nie stanęły. W półfinale odpadła natomiast osada Jerzy Kowalski/Artur Mikołajczewski.
Najważniejszym wydarzeniem dnia był dla nas finał czwórki podwójnej kobiet, w którym srebrny medal wywalczyły Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (więcej tutaj). Bardzo dzielnie walczyła również męska czwórka podwójna, której do medalu zabrakło 0,3 sekundy (więcej tutaj). Dwójka podwójna mężczyzn (więcej tutaj) i czwórka bez sterniczki kobiet (więcej tutaj) zakończyły olimpijskie zmagania na szóstych miejscach.
W finale B czwórki bez sternika oglądaliśmy naszych mistrzów świata Mateusza Wilangowskiego, Mikołaja Burdę, Marcina Brzezińskiego i Michała Szpakowskiego. Polacy postawili sobie za punkt honoru wygranie tego wyścigu i to zrobili, choć nie kryli rozczarowania dopiero siódmym miejscem. Szansę na finał miała jeszcze dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski walczyli do końca, ale zajęli czwarte miejsce. Na ostatnich metrach wyprzedzili ich Czesi i Urugwajczycy, a chwilę wcześniej wywrócili się Norwegowie, płynący na drugiej pozycji. Wyścig wygrali niezagrożeni Niemcy. Z drugiego półfinału awansowali Irlandczycy, Włosi i Belgowie.
Poza czterema finałami z Polakami w środę odbyły się jeszcze dwa. W czwórce bez sternika mężczyzn najlepsi okazali się Australijczycy, którzy minimalnie wyprzedzili Rumunów i Włochów. Konkurencja dwójki podwójnej kobiet padła łupem Rumunek. Daleko za nimi finiszowały Nowozelandki i Holenderki.
Czwórka podwójna kobiet:
1. Chiny
2. Polska (Agnieszka Kobus-Zawojska/Marta Wieliczko/Maria Sajdak/Katarzyna Zilmann)
3. Australia
4. Włochy
5. Niemcy
6. Holandia
7. Wielka Brytania
8. Nowa Zelandia
Czwórka podwójna mężczyzn:
1. Holandia
2. Wielka Brytania
3. Australia
4. Polska
5. Włochy
6. Estonia
7. Chiny
8. Niemcy
Czwórka bez sterniczki kobiet:
1. Australia
2. Holandia
3. Irlandia
4. Wielka Brytania
5. Chiny
6. Polska
7. USA
8. Dania
Czwórka bez sternika mężczyzn:
1. Australia
2. Rumunia
3. Włochy
4. Wielka Brytania
5. USA
6. Holandia
7. Polska
8. Kanada
Dwójka podwójna kobiet:
1. Rumunia
2. Nowa Zelandia
3. Holandia
4. Litwa
5. USA
6. Kanada
7. Australia
8. Francja
Dwójka podwójna mężczyzn:
1. Francja
2. Holandia
3. Chiny
4. Wielka Brytania
5. Szwajcaria
6. Polska
7. Rosyjski Komitet Olimpijski
8. Nowa Zelandia