
Wystawa, która pokazuje powojenne sukcesy nazistowskich artystów
- Dodał: Marta Wolf
- Data publikacji: 26.08.2021, 18:19
Już w piątek (27.08) w Niemieckim Muzeum Historycznym w Berlinie odbędzie się otwarcie nowej wystawy Bosko uzdolnieni. Ulubieni artyści narodowego socjalizmu w Republice Federalnej. Jej kurator Wolfgang Brauneis bada i śledzi kariery wielu artystów, którzy znaleźli się na liście ulubieńców, opracowanej w 1944 roku na zlecenie Adolfa Hitlera i Josepha Goebbelsa, a z powodzeniem mogli kontynuować swoją działalność w powojennych Niemczech.
Lista Bosko Uzdolnieni zawierała ponad 100 nazwisk malarzy i rzeźbiarzy zaliczanych do najważniejszych przedstawicieli dorobku kulturalnego narodowych socjalistów. Mimo że Niemcy przegrali wojnę i musieli zapłacić za to utratą suwerenności oraz procesem denazyfikacji, wielu pupilków nazistów przez dziesięciolecia kontynuowało swoją karierę. Otrzymywali dochodowe zlecenia od organizacji rządowych, przemysłowych i kościelnych, a nawet wykładali na akademiach artystycznych.
W Niemieckim Muzeum Historycznym około 300 rzeźb, obrazów, gobelinów, modeli, fotografii, filmów i dokumentów dźwiękowych próbuje rzucić światło na zarówno epokę nazistowską, jak i powojenną działalność m.in. Arno Brekera i Willy'ego Mellera.
Breker był profesorem sztuk wizualnych w Berlinie i oficjalnym państwowym rzeźbiarzem Hitlera. Pomimo tego, pozwolono mu po wojnie wykonać projekt dla ratusza zachodniego Duesseldorfu. Meller stworzył m.in. rzeźby dla berlińskiego stadionu olimpijskiego w 1935 roku. Co ciekawe, po wojnie postawił pomnik przed pierwszym niemieckim ośrodkiem dokumentacji o nazistach w zachodnim mieście Oberhausen.
Prezentacja prac ulubionych artystów nazistów spotykała się w pierwszych latach powojennych z niewielkim, a nawet żadnym oporem publiczności. Sytuacja zmieniła się, kiedy młodsze pokolenia niemieckie zaczęły publicznie kwestionować okrucieństwa III Rzeszy.
Pokaz Bosko Uzdolnieni potrwa do 5 grudnia.