Norweski rząd będzie dostarczał heroinę narkomanom
- Data publikacji: 13.08.2018, 10:24
Norweski rząd podjął działania mające na celu wprowadzenie od 2020 roku pilotażowego programu pomocy dla osób silnie uzależnionych od narkotyków. Program ma objąć 400 osób, które są w najcięższym stopniu uzależnienia narkotykowego. Będą oni otrzymywali od państwa darmową heroinę w ramach programu określanego jako "terapia z udziałem heroiny" (ang. "heroin-assisted treatment").
Norweski dziennik "The Aftenposten" napisał, że minister zdrowia Królestwa Norwegii Bent Hoie zwrócił się już z prośbą do Norweskiego Dyrektoriatu Zdrowia, aby ten wskazał listę najsilniej uzależnionych od narkotyków, którzy najbardziej kwalifikują się do terapii oraz zwrócił się z prośbą o wycenę i konsekwencje ekonomiczne uruchomienia programu terapii, w ramach której narkomani będą otrzymywać darmową heroinę. "Chcemy pomóc tym narkomanom, do których trudno dotrzeć i których trudno leczyć" - powiedział minister Hoie. Program leczenia w ramach którego uzależnieni będą otrzymywać heroinę wystartuje początkowo w dwóch miastach - Oslo i Bergen odpowiednio w 2020 i 2021 roku.
Zmiany w podejściu do osób uzależnionych od narkotyków podzieliły koalicję rządzącą obecnie Norwegią. Zwolennikami bardziej liberalnego podejścia do uzależnionych byli politycy centroprawicowej Partii Konserwatywnej. Przeciwne stanowisko zajmowali politycy populistycznej Partii Postępu. "Uzależnieni powinni być traktowani z szacunkiem i leczeni, a nie karani i potępiani" - mówił minister zdrowia w marcu br. "Odchodzimy od podejścia do problemu, które można by nazwać moralistycznym" - dodał.
W 2015 roku współczynnik liczby osób, które zmarły w wyniku przedawkowania narkotyków wynosił w Norwegii 80 osób na milion. Gorzej pod tym względem wypadły jedynie Estonia i Szwecja. Obecne szacunki mówią o stopniowym zwiększaniu się tej liczby w każdym z tych państw.