
W Banku Anglii usunięto portrety byłych dyrektorów związanych z handlem niewolnikami
- Dodał: Marta Wolf
- Data publikacji: 01.09.2021, 16:40
W Banku Anglii została usunięta z ekspozycji seria dzieł sztuki. Obrazy przedstawiały byłych dyrektorów instytucji, którzy mieli powiązania z handlem niewolnikami.
W sumie w siedzibie strażnika brytyjskiego funta i przyległym muzeum w Londynie zdemontowano osiem obrazów olejnych i dwa popiersia. Posunięcie to było wynikiem rocznego przeglądu rozpoczętego zeszłego lata po protestach Black Lives Matter - ruchu walczącego o prawa osób czarnoskórych. Poza tym został wyznaczony ekspert, który szczegółowo przeanalizuje historyczne powiązania z transatlantyckim handlem niewolnikami obu instytucji.
Kiedy przedstawiciele banku ogłosili wewnętrzny przegląd w czerwcu 2020 roku, poinformowali, że 327-letnia instytucja nigdy nie była bezpośrednio zaangażowana w handel niewolnikami, ale mimo to istniała świadomość pewnych niewybaczalnych powiązań z byłymi gubernatorami i dyrektorami.
Dzieła sztuki, które zostały niedawno usunięte, upamiętniały Gilberta Heathcote'a, dyrektora założyciela i gubernatora Banku Anglii, a także byłych przywódców Jamesa Batemana, Roberta Bristowa, Roberta Claytona, Williama Dawsonne'a, Williama Manninga i Johna Pearse'a.