
Holandia: śledztwo w sprawie "proszku samobójczego"
- Dodał: Karolina Koźlak
- Data publikacji: 28.10.2021, 05:27
W środę (27.10) media poinformowały, iż holenderscy prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie śmierci co najmniej 33 osób, które mogły skonsumować substancję chemiczną, aby zakończyć swoje życie.
Substancja, którą w mediach określono jako proszek samobójczy, jest rozprowadzana wśród osób, które nie mogą skorzystać z prawa do eutanazji. Od 1 kwietnia 2002 roku w Holandii obowiązuje Ustawa o zakończeniu życia na żądanie i pomocnictwie w samobójstwie. Holandia jest pierwszym krajem na świecie, w którym zalegalizowano eutanazję. Jednak zgodnie z prawem, aby skorzystać z tej procedury, co najmniej 2 lekarzy musi stwierdzić, że pacjent doświadcza nieznośnego i niekończącego się cierpienia bez szans na poprawę. Osobie, która pomogłaby w samobójstwie, nie uwzględniając kryteriów zawartych w ustawie, grozi kara grzywny lub kara pozbawienia wolności do lat 3.
Prokuratorzy w związku ze sprawą postawili zarzuty kilku członkom grupy Cooperative Last Will. Jednym z członków jest 28-letni Alex S., który został aresztowany w lipcu 2021 roku w związku ze sprzedażą samobójczego proszku. Mężczyźnie postawiono zarzuty łamania prawa medycznego oraz prania pieniędzy. 28-latek rzekomo sprzedawał substancję za pośrednictwem platform komunikacyjnych, takich jak Telegram i ProtonMail. W środę w sądzie Alex S. powiedział, że uważa, iż każdy powinien być w stanie określić własne przeznaczenie.
Wśród aresztowanych członków grupy jest także psycholog Wim van Dijk, który postanowił nie ukrywać swojej tożsamości. Mężczyzna zeznał, że sprzedał substancję ponad 100 osobom.
Oficjalna nazwa proszku samobójczego jest utrzymywana w tajemnicy przez członków grupy. Wiadomo jedynie, że skonsumowanie niewielkiej ilości tej substancji prowadzi do śmierci. Według członków grupy ujawnienie nazwy substancji może spowodować, że ludzie będą kupować większe ilości proszku samobójczego, przez co jego resztki mogą pozostać w środowisku, co stanowić może zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Według przedstawicieli Narodowego Centrum Informacji o Truciznach skonsumowanie substancji objawia się: wymiotami, bólami brzucha, dusznościami, splątaniem, obniżeniem ciśnienia krwi i nieprawidłową pracą serca.
Źródła: Euronews, Netherland News

Karolina Koźlak
Studentka kryminalistyki i nauk sądowych, inżynier zootechniki, copywriter i pasjonatka tanatologii.