
Iran: obchody rocznicy zajęcia amerykańskiej ambasady w Teheranie
- Dodał: Karol Gąsienica
- Data publikacji: 04.11.2021, 21:40
W czwartek (04.11) tysiące Irańczyków pojawiło się na ulicach Teheranu z okazji rocznicy zajęcia amerykańskiej ambasady w 1979 roku. Zgromadzeni skandowali między innymi hasła Śmierć Ameryce czy Śmierć Izraelowi, a także palili amerykańskie i izraelskie flagi.
Przejęcie amerykańskiej ambasady w 1979 roku miało miejsce dziewięć miesięcy po zwycięstwie rewolucji islamskiej w Iranie i wywołało ogromny kryzys dyplomatyczny, który w zasadzie trwa do dzisiaj. W wyniku ataku, którego dopuścili się islamscy studenci, personel dyplomatyczny ambasady, a także żołnierze, którzy się w niej znajdowali, zostali wzięci jako zakładnicy. Wypuszczono ich dopiero po długich negocjacjach, w 1981 roku.
Organizowane przez irańskie władze obchody rocznicy tego wydarzenia co roku gromadzą na ulicach tysiące Irańczyków, dla których jest to miejsce do wyrażania antyzachodnich i antyżydowskich nastrojów. W tym roku protestujący ukazali podobiznę prezydenta Joe Bidena w koszulce z gwiazdą Dawida, z ust kapały mu krople czerwonej farby.
W długim przemówieniu do tłumu, sprzed budynku, w którym mieściła się kiedyś amerykańska ambasada, gen. Hossein Salami, szef paramilitarnej Gwardii Rewolucyjnej, potępił Stany Zjednoczone i nazwał je fabryką dyktatorów. - Dzieci tego narodu [Iranu - przyp. red.] będą dzielnie sprzeciwiały się każdej sile, która chce zaszkodzić ich interesom - powiedział Salami.
Zgromadzeni Irańczycy machali flagami i podnosili portrety Kasema Solejmaniego, który zginął w nalocie, przeprowadzonym przez amerykańskie wojsko.
Relacje Stanów Zjednoczonych z Iranem są cały czas bardzo napięte i nie polepszył ich wybór na urząd prezydenta Ebrahima Raisiego, który uważany jest za radykała i bliskiego współpracownika ajatollaha Chameneiego. Kolejną osią konfliktu jest sprawa umowy nuklearnej z Iranem, którą za czasów swojej prezydentury zerwał Donald Trump. Rozmowy nad jej reaktywowaniem mają być kontynuowane 29 listopada w Wiedniu.