
Syria: wojsko USA uzasadnia naloty, w których zginęli cywile
- Data publikacji: 15.11.2021, 02:58
Bombardowanie, w którym w 2019 r. zginęły dziesiątki osób w Syrii, wojsko USA uznaje jako uzasadnione.
Do nalotów doszło 18 marca 2019 r. w miejscowości Baghuz we wschodniej Syrii. Zginęło około 80 osób, w tym kobiety i dzieci.
Według raportu "The New York Times", nigdy nie przeprowadzono należytego śledztwa w sprawie zamachu bombowego w 2019 r. na ostatni bastion Państwa Islamskiego. Według reporterów NYT, na grupę ludzi przez amerykańskie odrzutowce zostały zrzucone trzy bomby, pomimo nagrań z drona pokazujących obecność cywilów.
Nalot w Baghuz był jednym z najpoważniejszych incydentów cywilnych podczas wojny z Państwem Islamskim, ale nigdy nie został publicznie potwierdzony przez wojsko USA.
Inspektor generalny Departamentu Obrony rozpoczął śledztwo w tej sprawie, ale raport zawierający jego ustalenia został zablokowany i pozbawiony jakiejkolwiek wzmianki o nalocie.
- Przywództwo po prostu wydawało się być nastawione na pogrzebanie tego. Nikt nie chciał mieć z tym nic wspólnego - powiedział Gene Tate, ewaluator, który pracował nad sprawą dla biura inspektora generalnego. Były oficer marynarki wojennej skrytykował brak działań i ostatecznie został zmuszony do odejścia z pracy.
Centralne Dowództwo USA odrzuciło oskarżenia. W oświadczeniu dla BBC, rzecznik kpt. Bill Urban powiedział, że wojska amerykańskie zostały zapewnione, że w momencie ataku nie było cywilów w okolicy.
Mówiło się, że bomby zabiły 16 bojowników i czterech cywilów. Co do pozostałych: nie byli w stanie definitywnie scharakteryzować stanu ponad 60 innych ofiar - powiedział rzecznik kpt. Bill Urban - Powodem tej niepewności jest to, że na nagraniu zaobserwowano wiele uzbrojonych kobiet i co najmniej jedno uzbrojone dziecko, a dokładna proporcja uzbrojonego i nieuzbrojonego personelu nie mogła zostać ostatecznie określona. Prawdopodobnie większość zabitych była również kombatantami, więc wysoce prawdopodobne jest to, że w wyniku tych dwóch bombardowań zginęli dodatkowi cywile - przekazał wojskowy.
Dochodzenie wykazało, że te dwa naloty były legalne w ramach samoobrony i żadne działania dyscyplinarne nie byłyby uzasadnione, kontynuował kpt. Urban. Nie odniósł się do oskarżeń stawianych przez dziennikarzy "The New York Times", że doszło do zatuszowania śledztwa prowadzonego przez biuro inspektora generalnego.
Źródło: BBC, NYT