
Chiny: obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych z Litwą
- Data publikacji: 21.11.2021, 14:52
W niedzielę (21.11) przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej poinformowali o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Litwą do poziomu chargé d'affaires. Działanie to jest odwetem za otworzenie w Wilnie Tajwańskiego Biura Przedstawicielskiego, czyli de facto ambasady Republiki Chińskiej.
Poziom chargé d'affaires to najniższy rangą poziom stosunków dyplomatycznych. Władze ChRL wycofały swojego ambasadora na Litwie i zażądały wzajemności w tym posunięciu.
Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy poinformowali w niedzielę, że żałują decyzji władz Chin o obniżeniu rangi stosunków. Litwa potwierdza swoje przywiązanie do Polityki Jednych Chin, ale jednocześnie ma prawo do rozszerzenia współpracy z Tajwanem – czytamy w oświadczeniu litewskiego ministerstwa.
Otworzone w lipcu biuro jest pierwszą nowo utworzoną placówką dyplomatyczną Republiki Chińskiej w Europie od 18 lat.
Władze ChRL postrzegają autonomiczny Tajwan jako oderwaną prowincję, będącą częścią Chin, co jest zgodne z Polityką Jednych Chin, doktryną zakładającą istnienie tylko jednego państwa chińskiego, składającego się z Chin kontynentalnych, Hongkongu, Makau i Tajwanu.
Komunistyczne władze w Chinach uważają Tajwan za część swojego terytorium. Jako że biuro na Litwie ma w nazwie słowo Tajwan, ma tworzyć to fałszywe wrażenie, że na świecie są jedne Chiny i jeden Tajwan i naruszać zobowiązania polityczne Litwy wobec Chińskiej Republiki Ludowej - jak podaje w oświadczenie chińskie MSZ.
Inne tajwańskie biura w Europie i Stanach Zjednoczonych używają nazwy miasta Tajpej, unikając odniesienia do samej wyspy.
Rząd Litwy musi ponieść wszelkie konsekwencje, jakie z tego wynikną - napisano w oświadczeniu MSZ ChRL, dodając, że działania Litwinów stworzyły zły precedens na arenie międzynarodowej.
Władze Chińskiej Republice Ludowej wstrzymują się z jakimkolwiek oficjalnym użyciem słowa Tajwan, aby nie nadać poczucia międzynarodowej legitymacji samorządnej i demokratycznej wyspie, którą władze w Pekinie uznają za część swojego terytorium i obiecały, że pewnego dnia ją przejmą.