Ni hao Pekin (14) - Hokej na lodzie
- Dodał: Kamil Karczmarek
- Data publikacji: 31.01.2022, 09:25
Hokej na lodzie to jeden z dwóch sportów drużynowych na igrzyskach olimpijskich. W turnieju mężczyzn zabraknie hokeistów z ligi NHL, na czym rywalizacja bardzo ucierpi. Ale i tak powinno być ciekawie, podobnie jak wśród kobiet.
Garść historii
Historia hokeja na lodzie na igrzyskach olimpijskich jest dłuższa niż historia samej zimowej olimpiady. Hokeiści grali już bowiem w 1920 roku na letnich igrzyskach w Antwerpii, gdzie triumfowali Kanadyjczycy, a dokładnie Winnipeg Falcons. Reprezentacja kraju Klonowego Liścia była najlepsza także w 1924 roku w Chamonix podczas pierwszych zimowych igrzysk. Kanada zdobyła łącznie 16 medali - 9 złotych, 4 srebrne oraz 3 brązowe. Mistrzami olimpijskimi byli także: Związek Sowiecki/Reprezentacja Byłych Państw ZSRR/Olimpijczycy z Rosji, Stany Zjednoczone, Szwecja, Czechy i Wielka Brytania.
Znacznie krótsza jest historia olimpijskiego hokeja kobiet, gdyż rozpoczęła się dopiero w 1998 roku w Nagano. W pięciu na sześć przypadków w finale grały Kanada i Stany Zjednoczone. Wyjątkiem był mecz o złoto w Turynie w 2006 roku, kiedy Kanadyjki pokonały 4:1 Szwedki. Reprezentacja Kanady była najlepsza na czterech kolejnych igrzyskach - od 2002 do 2014 roku. Pierwszy i także ostatni triumf należały do Amerykanek.
Zasady
W turnieju mężczyzn zagra 12 drużyn. Zostały one podzielone na trzy grupy (A - Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone, Niemcy, B - Rosyjski Komitet Olimpijski, Czechy, Szwajcaria, Dania oraz C - Szwecja, Łotwa, Finlandia, Słowacja). Do fazy pucharowej na pewno awansują zwycięzcy grup. Taki sam los czeka najlepszą ekipę z drugiego miejsca. Reszta zagra w play-offach o awans do najlepszej ósemce. Zasady dalszej rywalizacji są już jasne. Zwycięzca awansuje w kolejnej rundy, triumfator finału zdobywa złoto, a meczu o trzecie miejsce - brąz. W fazie pucharowej może dojść do dogrywki, a nawet rzutów karnych.
W zmaganiach pań weźmie udział 10 zespołów podzielonych na dwie grupy (A - USA, Kanada, Finlandia, Rosyjski Komitet Olimpijski, Szwajcaria, B - Japonia, Czechy, Szwecja, Dania, Chiny). Z grupy A, gdzie rywalizować będą ze sobą dużo mocniejsze ekipy do dalszych gier awansuje komplet pięciu drużyn, z B za to jedynie trzem przyjdzie zmierzyć się w ćwierćfinałach. Na tym etapie zwyciężczynie grupy A zmierzą się z państwem, które w grupie B było trzecie, wicelider z grupy A spotka się z wiceliderem z grupy B, a trzecia ekipa z grupy A zmierzy się ze zwycięzcą grupy B, natomiast czwarte i piąte państwo grupy A ponownie po raz drugi staną na tym turnieju ze sobą w szranki, od tego momentu mamy do czynienia z fazą play-off, w której zwycięzca awansuje dalej, a przegrany kończy swoją przygodę z igrzyskami olimpijskimi.
Faworyci
Faworyci mężczyźni
Co cztery lata w oczekiwaniu na wielki olimpijski finał w hokeju na lodzie, oczami wyobraźni widzimy w nim reprezentację Kanady. Nic dziwnego, bo w ostatnich trzech edycjach ZIO trzykrotnie stawali na podium, w tym dwa razy sięgali po złoto. Tym razem może jednak im nie być tak łatwo, podobnie jak Amerykanom, wśród których zabraknie zawodników z NHL ze względu na pandemię COVID-19. Oczywiście nie można ich lekceważyć, ale faworytów należy w tym wypadku upatrywać w skandynawskich ekipach - Szwecji i Finlandii. Zaskoczyć mogą Niemcy, których skład z MŚ praktycznie się nie zmienił. Tytułu broni Rosyjski Komitet Olimpijski, którego zestawienie składa się z najlepszych zawodników z ligi KHL.
Faworyci kobiety
Kiedy mówi się o kobiecym hokeju na lodzie, od razu na myśl przychodzi reprezentacja Kanady. Nic w tym dziwnego. To jedna z najbardziej utytułowanych drużyn świata, jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Kanadyjki na igrzyskach olimpijskich wzięły udział sześć razy i za każdym razem zakończyły turniej z medalem na szyi - cztery złote i dwa srebrne. Obecnie znajdują się na drugiej pozycji w rankingu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Pierwsze miejsce należy do Stanów Zjednoczonych, które również mają szansę na finał w Pekinie. W ostatnim turnieju mistrzostw świata to właśnie te dwie ekipy stanęły naprzeciw siebie - wygrały Kanadyjki (3:2 po dogrywce). Amerykanki miały okazję do rewanżu w meczu towarzyskim, który rozegrano pod koniec 2021 roku, jednak i tam zmuszone były uznać wyższość rywalek. Wówczas Kanadyjki ponownie zdołały wygrać dopiero po dogrywce. Mimo to nie można zapominać, że na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu Amerykanki sięgnęły po złoto. Wtedy Kanada zajęła drugie miejsce.
Polacy
Niestety, po raz kolejny w imprezie czterolecia zabraknie polskich reprezentantów, choć zarówno żeńska jak i męska kadra dotarły do ostatniej rundy kwalifikacji. Polki przystąpiły do walki o igrzyska w drugiej rundzie rozegranej w Bytomiu, gdzie gładko pokonały Turcję i Meksyk, niespodziewanie okazały się też lepsze od faworyzowanej Holandii, którą pokonały 3:2 i po raz pierwszy w historii awansowały tak daleko w kwalifikacjach olimpijskich. Niestety, trzecia (ostatnia) runda sprowadziła Orlice brutalnie na ziemię, bo po wysokich porażkach kolejno z Węgrami, Czechami i Norwegią nie wywalczyły paszportów do Pekinu, co udało się Czeszkom.
Nieco lepiej poszło panom, którzy zaczynając w trzeciej rundzie pokonali Ukrainę i Holandię w ostatnim meczu pokonując faworyzowanych Kazachów 3:2. W Bratysławie nie było już tak dobrze, chociaż Polacy w pierwszym starciu turnieju okazali się lepsi od Białorusi, potem jednak ulegając Słowacji i Austrii, przez co podobnie jak ich koleżanki zmagania w Pekinie będą oglądali w telewizji, odwrotnie niż Słowacy, którzy zagrają w stolicy Chin.
Typy redakcji:
Turniej mężczyzn: Rosyjski Komitet Olimpijski
Turniej kobiet: Kanada
Przygotowali: Remigiusz Nowak, Krzysztof Dunaj, Aliaksandr Morozau, Kamil Karczmarek
Kamil Karczmarek
Pasjonat sportu, a przede wszystkim igrzysk olimpijskich. Na portalu zajmuję się każdą odmianą kolarstwa, a także koszykówką, narciarstwem dowolnym, snowboardem, piłką ręczną i hokejem na lodzie.