
Piłka nożna: droga na mundial (15) - Japonia
- Dodał: Artur Zagała
- Data publikacji: 08.08.2022, 12:00
Japonia to piętnasty uczestnik Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, którego sylwetkę zaprezentujemy w naszym cyklu Droga na mundial. Reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn Azji. Sześciokrotny uczestnik mundialu, czterokrotny zwycięzca Pucharu Azji, finalista Pucharu Konfederacji z 2001 roku oraz jedyna drużyna spoza Ameryki zaproszona do udziału w Copa America. Japonia to też jedyny kraj w historii mistrzostw świata, który awansował z fazy grupowej dzięki klasyfikacji fair play.
Kwalifikacje do mistrzostw świata odbywają się w Azji w trzech etapach. Japonia, jako silna drużyna, rozpoczęła swój udział od rundy drugiej, gdzie została dolosowana do grupy z Tadżykistanem, Kirgistanem, Mongolią oraz Mjanmną (Birma). Swoją przygodę z eliminacjami podopieczni Hajime Moriyasu rozpoczęli 10 września 2019 roku od wyjazdowego zwycięstwa 2:0 nad Mjanmą. Miesiąc później Japończycy na własnym terenie zdystansowali Mongolię, pokonując ją 6:0, a następnie przywieźli z Tadżykistanu kolejne trzy punkty, po wygranej 3:0. Ostatnim meczem eliminacji w 2019 roku było wyjazdowe zwycięstwo 2:0 nad Kirgistanem. Na półmetku drugiej fazy eliminacyjnej Japonia była liderem grupy F z kompletem zwycięstw i bez straty bramki.
Runda rewanżowa przyniosła Niebieskim Samurajom jeszcze większą dominację niż ta z 2019 roku. Japończycy najpierw rozgromili Mongolię 14:0 a następnie pokonali u siebie Mjanmę 10:0. W ostatnich dwóch meczach Wyspiarze pokonali Tadżykistan 4:1 i Kirgistan 5:1 i wygrali swoją grupę bez straty punktu, z bilansem bramkowym 46:2.
Na trzecim etapie eliminacji do mistrzostw świata, Japonia trafiła do grupy B z Arabią Saudyjską, Australią, Omanem, Chinami i Wietnamem. Wyniki tej rundy nie były już tak imponujące dla Kraju Kwitnącej Wiśni jak w poprzedniej grupie. Piłkarze Moriyasu rozpoczęli tę fazę kwalifikacji od domowej porażki 0:1 z Omanem. Pięć dni później reprezentacja przywiozła cenne trzy punkty, po jednobramkowym zwycięstwie z Chinami, aby w kolejnym meczu znów przegrać 0:1 z Arabią Saudyjską. Po trudnym początku trzeciej rundy Japończycy zaliczyli sześć zwycięstw z rzędu. Najpierw 2:1 z Australią, następnie po 1:0 z Wietnamem i Omanem oraz trzykrotnie 2:0 z Chinami, Arabią Saudyjską i Australią. Na koniec eliminacji Samurajowie zremisowali 1:1 z Wietnamem, co przy zwycięstwie Arabii Saudyjskiej z Chinami w tej samej kolejce przesunęło ich na drugie miejsce w grupie. Z grupy awansowały bezpośrednio Arabia Saudyjska i Japonia, a trzecia Australia przeszła do etapu baraży o możliwość występu w Katarze.
Dla Japonii Mistrzostwa Świata w Katarze będą siódmym występem na mundialu. W dotychczasowych sześciu, kraj trzykrotnie kończył rywalizację na fazie grupowej i kolejne trzy razy odpadał na etapie 1/8 finału. Najbliżej awansu do ćwierćfinału Kraj Kwitnącej Wiśni był w 2010 roku, gdy nie pozwolił się pokonać reprezentacji Paragwaju podczas 120 minuty gry. Drużyna z Ameryki Południowej okazała się jednak lepsza w rzutach karnych i Japonia nie zdołała trafić do najlepszej ósemki drużyn na świecie.
Japonia jest jedynym krajem w historii mistrzostw świata, który awansował do kolejnej rundy rozgrywek dzięki klasyfikacji fair play. W 2018 roku po zakończeniu fazy grupowej Japonia i Senegal posiadały taki sam dorobek punktowy, bramkowy i zremisowały w bezpośrednim starciu. Wyspiarze awansowali do 1/8 finału dzięki lepszemu bilansowi żółtych kartek (mieli ich 4 podczas gdy Senegal 6).
Katar jest szczęśliwym państwem dla Japończyków, gdyż w tym kraju w 2011 roku Niebiescy zdobyli Puchar Azji, pokonując w finale, po dogrywce, Australię 1:0.
Wyniki spotkań reprezentacji Japonii w eliminacjach MŚ i tabele końcowe:
RUNDA DRUGA:
Mjanma - Japonia 0:2
Japonia - Mongolia 6:0
Tadżykistan - Japonia 0:3
Kirgistan - Japonia 0:2
Mongolia - Japonia 0:14
Japonia - Mjanma 10:0
Japonia - Tadżykistan 4:1
Japonia - Kirgistan 5:1
RUNDA TRZECIA:
Japonia - Oman 0:1
Chiny - Japonia 0:1
Arabia Saudyjska - Japonia 1:0
Japonia - Australia 2:1
Wietnam - Japonia 0:1
Oman - Japonia 0:1
Japonia - Chiny 2:0
Japonia - Arabia Saudyjska 2:0
Australia - Japonia 0:2
Japonia - Wietnam 1:1