Referendum w Macedonii: większość za zmianą nazwy kraju
- Data publikacji: 01.10.2018, 14:43
Według wstępnych wyników niedzielnego referendum w Macedonii, 90,8% głosujących zagłosowało za zmianą nazwy kraju na "Republika Macedonii Północnej". Niestety, głosowanie nie jest wiążące, ponieważ frekwencja wyniosła jedynie około 36%.
Wczorajsze głosowanie to próba rozwiązaniu sporu między Skopje a Atenami, który trwa od odłączenia się Macedonii od Jugosławii. Oba państwa roszczą sobie prawo do nazwy historycznego regionu Macedonia. Z tego powodu od początku niepodległości Macedonii, czyli 1991 roku, Grecja blokuje kandydaturę tego kraju do struktur UE oraz NATO.
Do przełamania sporu doszło dopiero między premierem Grecji Aleksisem Ciprasem a premierem Macedonii Zoranem Zaewem. Premierzy podpisali wstępne porozumienie - na jego mocy Skopje zmienia nazwę kraju na "Republikę Macedonii Północnej", a Ateny w zamian nie będą blokować przyjęcia swoich sąsiadów do UE i NATO. Umowa Ciprasa z Zaewem wywołała sprzeciw opozycji w obu krajach.
- Jeśli, jak wszyscy się spodziewamy, naprawdę mamy dużą, widoczną i namacalną większość, spośród tych, którzy brali udział w referendum, wtedy przyszłość jest jasna. Głosowanie w parlamencie musi zdecydowanie być głosem za odpowiedzialnym przyspieszeniem procesów zmierzających w kierunku NATO i Unii Europejskiej - podkreślił socjaldemokratyczny premier Macedonii Zoran Zaew.
Do bojkotu referendum wzywały nacjonalistyczne partie oraz wywodzący się z opozycji prezydent Gjorge Iwanow. Jego zdaniem czerwcowa umowa z Grecją to "naruszenie prawa do samookreślenia" Macedonii i gwałt na pamięci historycznej Macedonii.
Koalicja rządząca potrzebuje 11 deputowanych do uzyskania koniecznej większości, aby przegłosować w parlamencie porozumienie z Grekami. Brak odpowiedniej frekwencji wyborczej nie ułatwia pozyskania potrzebnych głosów posłów opozycji.
Źródło: apnews.com